III Plener Malarski 24-27.05.2011r.

W dniach 24 – 27.05.2011r. grupa 10 podopiecznych pod opieką trzech instruktorek spędziła ciekawie czas w Wasilkowie k/ Białegostoku. Z racji tego, iż cel naszej podróży był tak daleki musieliśmy wyjechać w godzinach porannych dzień wcześniej, czyli 23 maja (poniedziałek). Do pensjonatu „Nad Zalewem” dotarliśmy w godzinach popołudniowych. Na nasze zaproszenie odpowiedziały: WTZ ze Słupska, WTZ z Hajnówki oraz ŚDS z Brzeska.
Nasza wycieczka była podzielona na dwa etapy. Podczas pierwszych dwóch dni był prowadzony III Plener Malarski organizowany przez nasze warsztaty. Po śniadaniu każda grupa przygotowała sobie miejsce do pracy. Dzięki sprzyjającej pogodzie zajęcia prowadziliśmy na zewnątrz. Wyobraźnia naszym uczestnikom podsuwała różne ciekawe pomysły. Po obiedzie pod przewodnictwem kierownika z WTZ Hajnówka wybraliśmy do Cerkwi prawosławnej w Białymstoku. Na miejscu usłyszeliśmy wiele interesujących informacji od księdza prawosławnego zwanego prezbiterem. Później pojechaliśmy zobaczyć rynek w centrum miasta. Niestety nie mieliśmy wiele czasu na spacerowanie. Po kolacji część uczestników bawiła się, a wręcz szalała na dyskotece. Gdyby nie cisza nocna, z pewnością bawiliby się do białego rana.
Niestety w drugi dzień pleneru pogoda spłatała nam małego figla. Było wietrznie i zajęcia musieliśmy poprowadzić w środku pensjonatu. Nie przeszkadzało to jednak nikomu, w rytmach skocznej muzyki świetnie się bawiliśmy przy malowaniu. Po zakończeniu pracy przybył dziennikarz lokalnej telewizji i radia „Jard”. Nasi podopieczni zaprezentowali się ze swoimi pracami, a Dominik i Bernadka udzielili krótkiego wywiadu. Po obiedzie razem z grupą ŚDS-u udaliśmy się do Muzeum Ikon w Supraślu. Przed wejściem posłuchaliśmy krótkiej historii o krzyżach prawosławnych. W Muzeum zobaczyliśmy wiele pięknych Ikon, oglądaliśmy również sposób ich tworzenia. Następnie udaliśmy się do klasztoru zwanego monasterem i tam usłyszeliśmy jego krótką historię. Po powrocie spędziliśmy czas przy ognisku.
Kolejne dwa dni to czas Festiwalu i Przeglądu Twórczości. Oprócz naszych grup brały w nim udział Warsztaty i Szkoła ze Słupska. Nasze warsztay reprezentowała Bernadeta Bant z wierszem „Czerwony księżyc” i Agnieszka Serwin z piosenką „Babę zesłał Bóg” Renaty Przemyk. Dziewczyny, mimo ogromnej tremy, świetnie sobie poradziły na scenie. Obie zostały nagrodzone wyróżnieniem. W ostatni wieczór uczestnicy znów mogli się bawić na dyskotece. Niesamowite jest to, że po tak męczącym tygodniu mieli jeszcze ochotę na zabawę. W trakcie przeglądu mogliśmy również oglądać wystawy prac każdej grupy. Podczas rozdawania dyplomów i nagród każdy pozował do zdjęcia. Na zakończenie nasz kierownik podziękował wszystkim za przybycie i uczestniczenie w plenerze, podarował również dwa piękne obrazy wykonane przez naszych podopiecznych. Następnie wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Niestety cztery dni szybko nam minęły i musieliśmy pakować swoje walizki. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną. W swoich domach byliśmy późna nocą.