II OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ARTYSTYCZNE Osób Niepełnosprawnych

II OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ARTYSTYCZNE Osób Niepełnosprawnych
„Moje Malowanie”
W dniach 04.05.2010.-07.05.2010 w Domu Wczasowym „RYSY” w Bukowinie Tatrzańskiej odbywały się II spotkanie artystyczne osób niepełnosprawnych „Moje malowanie” którego organizatorem po raz kolejny był Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. W spotkaniu wzięły udział następujące placówki opiekuńczo – wychowawcze: WTZ Siołkowa, WTZ Kraków os. Górali, WTZ Słupsk , WTZ Dominikowie, WTZ Dębica ,WTZ Bobrowa Wola , WTZ Hajnówka oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Brzeska. W plenerze malarskim wzięło udział 131 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Celem tego spotkania była integracja społeczna osób niepełnosprawnych , wspólne tworzenie prac plastycznych, uwrażliwienie na otaczające piękno natury, wyrobienie kreatywności poznawanie tajników rysunku i malarstwa, propagowanie terapii przez sztukę jako skutecznej formy rehabilitacji oraz wspólna relaksacja poprzez zabawy sportowe, spacery i kąpiele w basenach termalnych.
Częścią integralną spotkań artystycznych był ogłoszony w czasie ich trwania I Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „MUZYKA MALOWANA WYOBRAŹNIĄ”
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Muzyka malowana wyobraźnią ” jest integracja uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych z osobami niepełnosprawnymi, rozwój osobisty uzdolnionych artystycznie osób niepełnosprawnych oraz pokonywanie izolacji społecznej poprzez zmianę ich wizerunku i uczestnictwo w różnorodnych działaniach twórczych. W roku 2010 Konkurs objęty został honorowym patronatem Banku Zachodniego WBK. Dotychczas w program zaangażowane zostały: Bank Zachodni WBK, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oddział Zamek Dębno, Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. W programie „Muzyka Malowana Wyobraźnią.” realizowane są działania skierowane zarówno do osób z niepełnosprawnością, jak i organizacji udzielających im wsparcia. Organizatorzy chcą ukazać osoby niepełnosprawne jako twórcze, obdarzone talentami, z których czerpać możemy wszyscy. Jesteśmy przekonani, że dzięki rehabilitacji prowadzonej w Warsztatach Terapii Zajęciowej osoby niepełnosprawne uczestniczyć mogą w życiu społecznym w sposób, który jest źródłem satysfakcji dla nich, dla rodziny i dla osób zaangażowanych w ich rozwój. Organizatorzy promują arteterapię jako skuteczną formę rehabilitacji społecznej i wzmacniania systemu Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy. Program „Muzyka Malowana Wyobraźnią” stwarza także możliwość ukazania artystycznych osiągnięć osób niepełnosprawnych i warsztatów. Prace artystów z niepełnosprawnością prezentujemy szerokiej publiczności poprzez aranżowanie wystaw w przestrzeni miejskiej, wydawanie wykonanych prac w formie widokówek oraz organizowanie wystaw pokonkursowych.