Wycieczka do Turawy 09-13.07.2018

Dnia 09.07.2018 r. tj w poniedziałek w godzinach porannych wyjechaliśmy na pięciodniowa wycieczkę nad jezioro do małej miejscowości wypoczynkowej Turawa .
W wycieczce brało udział 52 uczestników, w tym kilkoro rodziców (opiekunów) oraz 9 instruktorów.
Do Turawy dojechaliśmy ok. godz 13:00 w poniedziałek. Zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym „Jowisz” . Pogoda była zmienna. Większość czasu spędzaliśmy na zwiedzaniu okolicy oraz atrakcyjnych miejsc w pobliskim mieście Opolu. Jednym z pierwszych miejsc które odwiedziliśmy to Ogród zoologiczny zlokalizowany na Wyspie Bolko po którym oprowadzała nas pani przewodnik oraz mogliśmy podziwiać występy uchatek podczas ich karmienia. W drugim dniu cała grupa wybrała się do Opola – stolicy polskiej piosenki. Pierwszym obiektem zwiedzania był opolski amfiteatr gdzie odbywa się legendarny festiwal piosenki, kolejno grupa skierowała się na most groszowy zwanym inaczej zielonym mostkiem lub mostem westchnień czy mostem zakochanych –obwieszony setkami metalowych kłódek i kłódeczek z wygrawerowanymi imionami i inicjałami par. Po dotarciu do serca miasta Opola nastąpiła chwila odpoczynku, gdzie każdy mógł podziwiać średniowieczny kształt rynku wraz z ratuszem obok którego znajduje się Aleja Gwiazd.
Aleja zapoczątkowana została w roku 2004, to do chwili obecnej znalazło się w niej już kilkadziesiąt odlanych w brązie płytek z nazwiskami i autografami wykonawców, kompozytorów i autorów piosenek. W drodze do autobusu nasi podopieczni mieli okazję podziwiać kościół „ na górce” czyli kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – najstarsza rzymskokatolicka świątynia w Opolu.
W drodze powrotnej do ośrodka wypoczynkowego zwiedziliśmy drugą cześć jeziora Turawskiego oraz jezioro małe i średnie. Na zakończenie dnia odbyła się zabawa taneczna dla całej grupy.
W kolejnym dniu wycieczki wszyscy wybrali się do Krasiejowa Parku Nauki i Rozrywki. W Jura parku nasi podopieczni mieli okazję skorzystać z Tunel Czasu – to miejsce magiczne, gwarantujące niezapomnianą przygodę. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Następnie pani przewodnik prowadziła całą grupę przez teren wyrobiska tzw. „ścieżkę” która ma długość około 1 500 m.
Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Kolejno poprowadziła nas przez Pawilon Paleontologiczny który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt.: „Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter „in situ”. Ostatnim punktem było Prehistoryczne Oceanarium- to miejsce które zachwyciło wszystkich, sprawiło że przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Atrakcja wieczoru był rejs po jeziorze żaglówką oraz wieczorek integracyjny przy muzyce i grillu.
Pobyt w Turawie zakończyliśmy w piątek w godzinach południowych.
Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wieczorem wróciliśmy do swoich domów.