Wycieczka do Groty Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, wieży widokowej w Jadownikach oraz Pałacu Goetza w Brzesku – 30.10.2023r.

Październik to zazwyczaj miesiąc, w którym natura oferuje swoje malownicze oblicze w odcieniach jesiennych barw. Niezwykła aura różnokolorowych liści i przejrzyste niebo stanowiło dzisiaj doskonałe tło dla naszej podróży po okolicznych atrakcjach turystycznych, pozwalając uczestnikom w pełni cieszyć się pięknem otaczającego świata. Postanowiliśmy wspólnie odwiedzić trzy fascynujące miejsca w okolicach Brzeska.

  1. Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes: Pierwszym punktem naszej podróży była wizyta w Grocie w Porąbce Uszewskiej, która jest repliką słynnego miejsca kultu znajdującego się we Francji. Położona na wzniesieniu, jest miejscem odprawiania nabożeństw maryjnych i innych uroczystości religijnych. W jej centrum znajduje się ołtarz, we frontowych ścianach umieszczono źródła z cudowną wodą z Lourdes. Co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, oferując im poza przeżyciami religijnymi także wrażenia estetyczne.
  2. Wieża widokowa w Jadownikach: Kolejnym punktem naszej wycieczki była nowo wybudowana wieża widokowa w Jadownikach. Ta atrakcja umożliwiła uczestnikom podziwianie okolicy z góry. Obiekt powstał 250 metrów na wschód od zabytkowego kościółka pw. św. Anny z XVI wieku. Nieopodal świątyni znajduje się również źródełko świętej Anny z wodą, która według wierzeń ma właściwości lecznicze.
  3. Pałac Goetza w Brzesku: Ostatnim przystankiem był Pałac Goetza w Brzesku. Zabytkowy pałac zachwyca architekturą i historią. Mieliśmy możliwość spaceru po parku otaczającym pałac, aby uczestnicy mogli w pełni docenić piękno tego miejsca. Wokół pałacu rozpościera się 14-hektarowy park w stylu angielskim z przepięknym starym drzewostanem. Z pierwotnej przyrody pałacowego parku zachowało się 11 pomników przyrody, 43 gatunki drzew (również egzotycznych) oraz 12 gatunków krzewów. Po krótkim spacerze mogliśmy też na chwilę zatrzymać się wewnątrz pałacu aby podziwiać piękne wnętrza które zdobią figuralne i ornamentalne stiuki plafonów, tapiserie, postarzane lustra, profilowane drewniane stropy, kinkiety i żyrandole oraz wzorzyste podłogi. Zachowały się także nieliczne dzieła sztuki, witraże, meble oraz obrazy będące kopiami dzieł barokowego malarstwa hiszpańskiego, flamandzkiego i włoskiego.

Pod niebem rozpromienionym jesiennym słońcem, nasza podróż przez Grotę Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, wieżę widokową w Jadownikach i Pałac Goetza w Brzesku przyniosła nie tylko bogactwo historycznych i przyrodniczych atrakcji, ale także niesamowite wrażenia, które pozostaną na długo w pamięci.