Wyjazd do Krakowa – Łagiewnik 16.11.2018r.

Dnia 16.11.2018 wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie wystawy „Nasz Papież”. Ekspozycja stanowi dyptyk, wprowadzając nas w świat Karola Wojtyły – poety, filozofa, duszpasterza, ojca soboru oraz w świat Jana Pawła II – papieża, zastępcy Chrystusa na ziemi. W pierwszej części wystawy, jako pielgrzymi czasu, mogliśmy przyjrzeć się kolejnym etapom dojrzewania Karola Wojtyły poczynając od Wadowic, gdzie przyszedł na świat, a kończąc na Lublinie i Krakowie, gdzie pamięć o jego posłudze kapłana i teologa żyje w sercach i umysłach. W drugiej części wystawy podążaliśmy szlakiem czternastu encyklik Jana Pawła II.

Po wystawie mieliśmy czas na chwilę modlitwy i zadumy w Sanktuarium Jana Pawła II oraz kilka chwil na zwiedzanie. Mogliśmy zachwycać się wnętrzem kościoła które zdobią mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Po beatyfikacji do Sanktuarium zostały ofiarowane relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew, którą lekarze z kliniki Gemelli we Włoszech przekazali osobistemu sekretarzowi Papieża kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było uczestnictwo w wystawie „Kim jest człowiek z Całunu?” – ekspozycja kopii Całunu Turyńskiego. Jest to jedyna taka ekspozycja w Polsce, przygotowana przez Zgromadzenie Księży Legionistów Chrystusa we współpracy z Fundacją „Othonia” oraz z krakowskim Centrum Jana Pawła II, prezentuje historię powstania Całunu Turyńskiego, najnowsze dowody naukowe na autentyczność płótna i jego zgodność z ewangelicznymi opisami Męki Chrystusa.

W ramach wystawy mieliśmy okazję obejrzenia m.in.

– pełnowymiarowej kopii Całunu;
– trójwymiarowej wizualizacji Człowieka, którego wizerunek widnieje na Płótnie;
– rzeźby „Prawdziwy Bóg, prawdziwy Człowiek, który żył pomiędzy nami” będącej odzwierciedleniem wizerunku z Całunu, autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza Luigiego E. Mattei.

Po kilku godzinach pojechaliśmy na zorganizowany dla wszystkich pyszny obiad, po którym udaliśmy się do kina, w którym odbyła się projekcja filmu „Planeta singli 2”.

Po dniu pełnym wrażeń w godzinach wieczornych w dobrych humorach powróciliśmy do domów.