SPOTKANIE OPŁATKOWE 11.01.2018
Dnia 11.01.2018 odbyło się na naszych warsztatach spotkanie opłatkowe. Już do tradycji należy, że po Nowym Roku do naszej placówki zjeżdżają się goście aby wspólnie kolędować. W tym roku swoją obecnością zaszczyciła nas spora grupa rodziców, oraz przedstawiciele samorządowi i wojewódzcy: Józef Gawron Wicewojewoda Małopolski, w-ce Starosta Ryszard Ożóg, Radny sejmiku Małopolskiego: Adam Kwaśniak, panią minister Józefe Szczurek-Żelazko reprezentowała pracownica biura poselskiego w Brzesku Pani Agnieszka Zięba, Dyrektor PCPR Stanisław Lambert wraz z zastępcą Magdaleną Twaróg, Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń Ewa Cierniak-Lambert, duszpasterz osób niepełnosprawnych w Brzesku ks. Józef Waśko, Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, przewodniczący Rady Gminy Janusz Zych, Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, sołtys Zawady Uszewskiej Jan robak, Radna Gminy Gnojnik Krystyna Jaroszek, przewodnicząca Klubu Seniora „Wrzos” Halina Odroń oraz Halina Krakowska – Prezes Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku „Globus”.
Pani Prezes Ewa Cierniak Lambert oficjalnie przywitała wszystkich przybyłych gości, następnie głos zabrali wojewoda, starosta, radni oraz kierownik warsztatów Marian Piech. Następnie wystąpiła nasza grupa teatralna, z krótką inscenizacją liryczną. Były i wzruszające wiersze i wszystkim znane kolędy. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Aby tradycji stało się zadość, był i biały opłatek którym się przełamując, życzyliśmy sobie nawzajem szczęśliwego Nowego Roku. Odbył się również uroczysty obiad.
Spotkanie tak uroczyste, było również okazją do wspólnych rozmów. W tak miłej atmosferze przebiegło kolejne wspólne spotkanie opłatkowe.
Bal Karnawałowy dla Osób Niepełnosprawnych – Stary Wiśnicz 24.01.2019r
Już po raz 7 w Restauracji Panorama w Starym Wiśniczu odbył się Bal Karnawałowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z województwa Małopolskiego, które uczęszczają do WTZ, ZAZ, ŚDS oraz placówek szkolno-wychowawczych.
Wśród zaproszonych gości znaleźli sie podopieczni z WTZ z Zawady Uszewskiej, Łyszkowic, Łapanowa, Stróż, Siołkowej, Krakowa-os. Górali, z ZAZ w Stróżach, ŚDS w Muchówce oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bochni i podopieczni Domu Dziecka w Bochni.
Zabawa Karnawałowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łysej Górze – 01.02.2018r.
W dniu 01.02.2018 młodzież wraz z opiekunami z WTZ Zawada Uszewska uczestniczyli w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łysej Górze. Cudowna atmosfera, pyszne jedzenie, a do tego muzyka przy której uczestnicy zabawy chętnie tańczyli. Oprócz naszej placówki byli ŚDS Żegocina, ŚDS Muchówka, ŚDS Skawina. To spotkanie długo zostanie w naszej pamięci.
Zabawa Karnawałowa w naszym Watsztacie – 08.02.2018r.
Dnia 08.02.2018 odbyła się w naszym Warsztacie Zabawa Karnawałowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy i instruktorzy z zaprzyjaźnionych placówek: WTZ Proszówki, WTZ Łyszkowice, WTZ Dzierżaniny, WTZ Dąbrowa Tarnowska oraz ŚDS Łysa Góra. Nasze Warsztaty przygotowywały się do tej imprezy od kilku dni. Pracownia gospodarstwa domowego przygotowała wyjątkowe przekąski oraz napoje. Była i sałatka jarzynowa i żurek z kiełbasą i pączki, oponki, faworki. Rodzice naszych uczestników upiekli ciasta, dzięki czemu nawet największy łasuch był usatysfakcjonowany. Zabawa zaczęła się około godziny 10-tej i trwała aż do 15-tej. Tańcom nie było końca. Największe hity muzyki dyskotekowej mobilizowały każdego do zabawy. Zabawa Karnawałowa, to nie tylko czas na tańce, ale również możliwość zawarcia nowych przyjaźni, rozmowy i wymiany doświadczeń zarówno dla uczestników jak i terapeutów.
Mamy nadzieję że zabawy w tak wybornym gronie, staną się dla nas tradycją i już w niedługim czasie znowu się spotkamy.
Zabawa Karnawałowa w WTZ Łyszkowice – 13.02.2018r.
W dniu 13.02.2018r. w Warsztacie Terapii w Łyszkowicach odbyła się zabawa karnawałowa w której wzięło udział kilka placówek rehabilitacyjnych tj. DPS Łyszkowice, WTZ Proszówki, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Pałecznicy, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kluzeka w Krakowie oraz nasz warsztat. Uczestnicy spotkania mieli okazję dobrze się bawić. Muzyka, rozmowy, dyskoteka pozwoliły na relaksację oraz lepsze poznanie się uczestników. Podczas zabawy tanecznej dla zaproszonych gości przygotowaliśmy gry i zabawy , które stanowiły urozmaicenie i chwilę wytchnienia. W rozgrywkach mogły brać udział zarówno pary jak i osoby indywidualne. Dla wszystkich zaproszonych gości został przygotowany obiad oraz słodki poczęstunek w formie pączków, faworków, ciast i cukierków.
63/XIX Zintegrowana Zimowa Spartakiada Dziecięca w Ptaszkowej – 17.02.2018r.
Dnia 17 lutego 2018 roku wzięliśmy udział w kolejnej 63/XIX Zintegrowanej Zimowej Spartakiadzie Dziecięcej, Memoriału Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. 63 raz w zawodach brali udział uczniowie z pobliskich szkół, a po raz XIX uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Po raz drugi zawody zostały rozegrane na terenie Centrum Sportów Zimowych
w Ptaszkowej pretendującego do miana najlepszego ośrodka sportów zimowych w Polsce. Piękny budynek CSZ ze wspaniałym zapleczem, stadion sportów zimowych oraz rewelacyjnie przygotowane trasy biegowe to obecnie bardzo mocne atuty Ptaszkowej
w rozgrywaniu podobnych zawodów. Organizatorem zawodów , jak co roku, był Parafialny Klub Sportowy „Jaworze”. O ciepłą herbatkę i grochówkę zadbało Koło Gospodyń Wiejskich. Zawodnikami z WTZ opiekowali się nauczyciele i wolontariusze z Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie. Porządku na placu Spartakiady oraz jego otoczeniu dbali druhowie OSP Ptaszkowa.
W śród zaproszonych i przybyłych gości byli m.in.: Wiceminister Finansów, Poseł Wiesław Janczyk, Wójt Gminy Grybów Piotr Krok, Wicewójt Andrzej Poręba, Wójt Gminy Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz, Prof. Marek Pliszkiewicz, Radni Gminy Grybów Maria Michalik, Jan Radzik, Jan Niepsuj, Lucjan Janus, Sołtys Marian Kruczek, Proboszcz Ptaszkowej Ks. prałat Józef Kmak, dyrektor ZSZ w Grybowie Lesław Tarasek, dyrektor ZSP w Ptaszkowej Magdalena Giera, dyrektor Gimnazjum w Ptaszkowej Urszula Ząber. Obecni byli również członkowie rodziny patrona spartakiady Romana Stramki. Kierownikiem Zawodów był Grzegorz Wysowski z Parafialnego Klubu Sportowego Jaworze.
Nasza zawodniczka Katarzyna Cicha wywalczyła III miejsce w konkurencji „Unihokej”.
W godzinach popołudniowych wróciliśmy do domu. Najważniejsza w tym dniu była świetna zabawa na świeżym powietrzu, której towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji.
Wspomnienia z Kiermaszu w Lipnnicy Murowanej
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Kiermaszu prac naszych uczestników który odbył sie podczas Obchodów Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej.
19.04.2018 – Udział przedstawicieli naszego warsztatu w festiwalu uwalniania kreatywności
Dnia 19.04.2018 przedstawiciele naszego warsztatu mieli możliwość zaprezentowania wystawy prac naszych podopiecznych podczas „Festiwalu Uwalniania Kreatywności„, który odbył się z inicjatywy zarządu stowarzyszenia „Vesna„ we wsi Gnojnik. Podczas festiwalu mogliśmy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz zapoznać się z nowymi technikami twórczymi.
Ogólnopolski Piknik Muzyczny w Trzebini dnia 22.05.2018
W piękny majowy słoneczny dzień odbył się dzisiaj Jubileuszowy XV Ogólnopolski Piknik Muzyczny Osób Niepełnosprawnych w Trzebini. Gospodarzami spotkania, tak jak zwykle były trzebińskie placówki Fundacji im. Brata Alberta; Warsztat Terapii Zajęciowej i Świetlica Terapeutyczna. Do zmagań scenicznych zgłosiło się w tym roku 19 zespołów i solistów. Uroczystego otwarcia Pikniku dokonali Ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski – Prezes Fundacji im. Brata Alberta, Janusz Szczęśniak – Starosta Chrzanowski oraz Pani Jolanta Szynowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie. Po uroczystym rozpoczęciu, przed zmaganiami konkursowymi wystąpili gospodarze, czyli zespół „The Best” z WTZ oraz zespół „Fakt” ze Świetlicy Terapeutycznej w Trzebini.
W tym roku na Piknik Muzyczny do Trzebini pojechał nasz zespół Zawadiaki. Zaprezentowaliśmy się z przedstawieniem „Spalona ziemia”
W dalszej kolejności zaprezentowali się; „Ósemeczki” z Zespołu Szkół w Trzebini, „Alberty” z WTZ w Sosnowcu; „Przebudzeni” z WTZ Stowarzyszenia Otwartych Serc Aktywnych Kobiet w Olkuszu; „Otwarte serca” z WTZ w Łapanowie, „Forest Boys” z WTZ w Przeciszowie, Zespół „Arabeska” z Rafałem Sak z WTZ „Wszechnica Konecka w Końskich, „Wesoła kapela” z WTZ w Libiążu; „Perełki” z WTZ w Chrzanowie, Sarabanda” z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie, „Iskierki” ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW w Chrzanowie, „Lejdis i Tomek” z WTZ w Jawiszowicach; , Zespół „Żółta ciżemka” z WTZ w Chełmku, „Trio z Rio” ze Świetlicy Terapeutycznej w Chrzanowie oraz soliści; Nicola Zachwieja ze Szkoły Podstawowej nr 9 przy SOSW w Chrzanowie oraz Paweł Baran ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Radwanowicach. W tym roku w piknikowym jury zasiadali; Iwona Kucharska, Małgorzata Liszka i Jacek Palka. Tym razem jednak, ze względu na bardzo wyrównany poziom artystyczny oraz zaangażowanie artystów na scenie jury przyznało 19 wyróżnień. I tym sposobem Piknik Muzyczny w Trzebini zmienił formułę z konkursu na przegląd zespołów muzycznych, tanecznych i instrumentalnych. W przerwie na obrady jury wystąpili wszyscy którzy chcieli, a kolejka na scenę była imponująca. Po przerwie zaś nastąpiło uroczyste wręczenie wyróżnień i nagród za udział w Pikniku oraz materiałów promocyjnych Powiatu Chrzanowskiego i Gminy Trzebinia. Uroczystego wręczania i odczytywania poszczególnych wyróżnień dokonało Jury Pikniku. Tradycyjnie już do nagród dołączone były okolicznościowe statuetki wykonane w pracowniach warsztatowych w WTZ w Trzebini.
VIII Zawody Wędkarskie Osób Niepełnosprawnych w Drwini – 23.05.2018
Dnia 23 maja 2018r. na łowisku w Drwini odbyły się VIII Zawody Wędkarskie Osób Niepełnosprawnych, których organizatorami byli WTZ Proszówki oraz Zarząd PZW Bochnia Miasto. Do wędkarskich zmagań przystąpili uczestnicy z WTZ z Zawady Uszewskiej, Łyszkowic, Stróż, Krakowa, os. Górali, WTZ Łapanów, uczniowie z SOSW Bochnia, oraz wychowankowie z Domu Dziecka w Bochni. Wszystkie drużyny biorące udział w spotkaniu otrzymały pamiątkowe dyplomy, oraz zestaw wędkarski. Dodatkowo każdy z zawodników otrzymał nagrodę indywidualną. Nasza drużyna złowiła aż sześć ryb które ważyły razem 6 kilo.
XI Zawody Wędkarskie Osób Niepełnosprawnych w Brzesku – 29.05.2018
Dzień Matki w naszym WTZ – 29.05.2018
Dnia 29 maja w naszym Warsztacie odbyła się szczególna uroczystość poświęcona wyjątkowym osobom- naszym Mamom.
Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez kilka ostatnich tygodni. Nasi uczestnicy uczyli się wierszy i piosenek.
Przybyło wielu gości. Około godziny czternastej, uroczystość rozpoczął kierownik Warsztatów powitaniem oraz życzeniami zdrowia i wytrwałości dla naszych Mam. Następnie swoje życzenia deklamowali uczestnicy w krótkiej akademii. Nie obyło się bez łez wzruszenia. Uściskom i pięknym słowom nie było końca. Mamusie dostały od swoich dzieci symboliczne swiece w kształcie serca.
Po oficjalnej części wszyscy udali się na poczęstunek. Było ciasto oraz smakołyki z grilla.
Czas wspólnie spędzony, upłynął nam na rozmowach w bardzo miłej atmosferze.
XXII Letnia Spartakiada w Stróżach – 09.06.2018
Gościem specjalnym był znany strongman z Krynicy-Zdroju Tomasz Kowal.
Nasi uczestnicy w konkurencjach sportowych zdobyli: indywidualnie B. Kazek III miejsce w konkurencji „kapkowanie piłką”, oraz drużynowo II miejsce w „biegu z przeszkodami”.
Jak zwykle nie brakowało nam sportowego ducha, pomimo dużego upału walczyliśmy do końca. Zakończenie spartakiady i wręczenie nagród nastąpiło o godzinie 15:00
XV Integracyjna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Gnojniku – 14.06.2018
Dnia 14.06.2018 r. odbyła się XV Integracyjna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Gnojniku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej.
W Spartakiadzie wzięły udział Osoby Niepełnosprawne z WTZ Proszówki, WTZ Brzesko, WTZ Siołkowa, WTZ Tarnów, WTZ Dąbrowa Tarnowska ,WTZ Dzierżaniny, ŚDS Łysa Góra, WTZ Zawada Uszewska.
Spartakiada odbyła się na hali sportowej przy gimnazjum w Gnojniku. Gości zaproszonych przywitała Pani Prezes Ewa Cierniak-Lambert oraz Kierownik WTZ Marian Piech.
Spartakiada rozpoczęła się o godzinie 10.00, a zakończyła o 14.00.
Wszyscy biorący udział w spartakiadzie otrzymali napoje, przekąski oraz gorący posiłek między rozgrywkami.
Rozgrywano następujące konkurencje:
Konkurencje indywidualne:
-Rzut piłką lekarską- chłopcy
-Rzut woreczkiem do kosza- dziewczęta
-Łowienie ryb- mieszane
Konkurencje drużynowe:
-strzał na bramkę – uni-hokej.
-Piłki do celu -chustą animacyjną
Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na podliczenie punktacji w poszczególnych konkurencjach.
Trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji nagrodzono nagrodami rzeczowymi i pucharami. Wręczono także dyplomy poszczególnym grupom przybyłym na Spartakiadę za udział w zawodach.
ZESTAWIENIE PUNKTACJI ZA 2018 r.
DRUŻYNOWO
Piłki do celu
I miejsce
WTZ Proszówki
II miejsce
WTZ Zawada Uszewska
III miejsce
WTZ Brzesko
Strzał na bramkę – uni-hokej
I miejsce
WTZ Siołkowa
II miejsce
ŚDS Łysa Góra
III miejsce
WTZ Dzierżaniny
INDIWIDUALNE
Rzut woreczkiem
I miejsce
Ciszek Katarzyna WTZ Proszówki
II miejsce
Angelika Klocek WTZ Siołkowa
III miejsce
Kukla Wioletta ŚDS Łysa Góra
Łowienie Ryby
I miejsce
Wojciech Święs WTZ Siołkowa
II miejsce
Gołąb Paweł WTZ Zawada Uszewska
III miejsce
Natalia Dryła WTZ Dąbrowa Tarnowska
Rzut piłką lekarską
I miejsce
Widlak Janusz WTZ Zawada Uszewska
II miejsce
Krzysztof Latocha WTZ Brzesko
III miejsce
Paliorek Sławomir WTZ Siołkowa
KLASYFIKACJI OGÓLNEJ
I miejsce
WTZ Siołkowa
II miejsce
WTZ Proszówki
III miejsce
WTZ Zawada Uszewska
Wycieczka do Turawy 09-13.07.2018
Dnia 09.07.2018 r. tj w poniedziałek w godzinach porannych wyjechaliśmy na pięciodniowa wycieczkę nad jezioro do małej miejscowości wypoczynkowej Turawa .
W wycieczce brało udział 52 uczestników, w tym kilkoro rodziców (opiekunów) oraz 9 instruktorów.
Do Turawy dojechaliśmy ok. godz 13:00 w poniedziałek. Zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym „Jowisz” . Pogoda była zmienna. Większość czasu spędzaliśmy na zwiedzaniu okolicy oraz atrakcyjnych miejsc w pobliskim mieście Opolu. Jednym z pierwszych miejsc które odwiedziliśmy to Ogród zoologiczny zlokalizowany na Wyspie Bolko po którym oprowadzała nas pani przewodnik oraz mogliśmy podziwiać występy uchatek podczas ich karmienia. W drugim dniu cała grupa wybrała się do Opola – stolicy polskiej piosenki. Pierwszym obiektem zwiedzania był opolski amfiteatr gdzie odbywa się legendarny festiwal piosenki, kolejno grupa skierowała się na most groszowy zwanym inaczej zielonym mostkiem lub mostem westchnień czy mostem zakochanych –obwieszony setkami metalowych kłódek i kłódeczek z wygrawerowanymi imionami i inicjałami par. Po dotarciu do serca miasta Opola nastąpiła chwila odpoczynku, gdzie każdy mógł podziwiać średniowieczny kształt rynku wraz z ratuszem obok którego znajduje się Aleja Gwiazd.
Aleja zapoczątkowana została w roku 2004, to do chwili obecnej znalazło się w niej już kilkadziesiąt odlanych w brązie płytek z nazwiskami i autografami wykonawców, kompozytorów i autorów piosenek. W drodze do autobusu nasi podopieczni mieli okazję podziwiać kościół „ na górce” czyli kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – najstarsza rzymskokatolicka świątynia w Opolu.
W drodze powrotnej do ośrodka wypoczynkowego zwiedziliśmy drugą cześć jeziora Turawskiego oraz jezioro małe i średnie. Na zakończenie dnia odbyła się zabawa taneczna dla całej grupy.
W kolejnym dniu wycieczki wszyscy wybrali się do Krasiejowa Parku Nauki i Rozrywki. W Jura parku nasi podopieczni mieli okazję skorzystać z Tunel Czasu – to miejsce magiczne, gwarantujące niezapomnianą przygodę. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Następnie pani przewodnik prowadziła całą grupę przez teren wyrobiska tzw. „ścieżkę” która ma długość około 1 500 m.
Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Kolejno poprowadziła nas przez Pawilon Paleontologiczny który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt.: „Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter „in situ”. Ostatnim punktem było Prehistoryczne Oceanarium- to miejsce które zachwyciło wszystkich, sprawiło że przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Atrakcja wieczoru był rejs po jeziorze żaglówką oraz wieczorek integracyjny przy muzyce i grillu.
Pobyt w Turawie zakończyliśmy w piątek w godzinach południowych.
Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wieczorem wróciliśmy do swoich domów.
Wycieczka do Krakowa – 12.09.2018
Dnia 12.09.2018 wybraliśmy się na wycieczkę do ZOO w Krakowie. ZOO jest miejscem unikalnym, niezwykłym i pięknym. Jest nie tylko enklawą szczęścia dla zagrożonych gatunków zwierząt, ale także ostoją ciszy i spokoju dla ludzi. Kilkugodzinny pobyt na pewno zostanie w pamięci na długo. Dzięki wspaniałej pogodzie mieliśmy wyśmienite warunki na spotkanie ze zwierzętami.
Po kilku godzinach pojechaliśmy na zorganizowany dla wszystkich pyszny obiad, po którym udaliśmy się do kina, w którym odbyła się projekcja filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
Po dniu pełnym wrażeń w godzinach wieczornych w dobrych humorach powróciliśmy do domów.
VI Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Czchowie – 26.09.2018r.
Po raz kolejny okazało się, że Spartakiada to nie tylko zmagania sportowe, ale przede wszystkim dzień integracji osób niepełnosprawnych z powiatu brzeskiego i nowosądeckiego. Impreza miała na celu popularyzowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych, wskazywanie sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego, dawanie radości ze sportowej, wesołej rywalizacji. Indywidualne zmagania sportowe obejmowały 7 konkurencji (bieg sprinterski, bieg slalomem, toczenie piłki po ósemce, zbijanie kręgli, budowanie wieży, rzut woreczkiem na odległość, rzuty do celu).
Nasz warsztat reprezentowali:
Renata Sosnowska, Maria Papież, Beata Zych, Daniel Wągroda, Janusz Widlak, Paweł Gołąb, Bogdan Kazek.
VII PRrzegląd Twórczości Teatralnej Osób NIiepełnosprawnych Brzesko 04.10.2018
Dnia 04.10.2018 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku po raz siódmy odbył się Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Nadzieja” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łysej Górze.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Jolantę Piech głos zabrali: Wicewojewoda Małopolski – Józef Gawron, Rady Województwa Małopolskiego – Adam Kwaśniak, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Mieczysława Klimek, która reprezentowała nieobecną z powodów służbowych Minister Zdrowia Józefę Szczurek – Żelazko. Wśród zaproszonych gości byli również: Wicestarosta Brzeski Ryszard Ożóg, Dyrektor PCPR Stanisław Lambert, Wicedyrektor PCPR Magdalena Twaróg, Dyrektor MOPS w Brzesku Bogusława Czyżycka -Paryło, Przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Jerzy Gorzelański, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Karina Legutek, Kierownicy GOPS Dębno Renata Zagroba, Czchów Renata Krakowska, Borzęcin Danuta Rogóż, Radna Powiatu Ewa Cierniak – Lambert, a także Sołtys Łysej Góry Bożena Sacha oraz Ks. Kapelan Józef Waśko. Następnie swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczestnicy: ŚDS Żegocina, WTZ Łyszkowice, WTZ Zawada Uszewska, ŚDS Ujanowice, ŚDS Proszowice, ŚDS Lisia Góra, ŚDS Zagórzany, ŚDS Łysa Góra. A tegoroczny Przegląd uświetnił występ zespołu teatralnego STONOGA, którzy zaprezentowali spektakl pt. „JA” przygotowany przez Agatę Podłęcką z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzesku.
Jury w składzie: Agata Podłęcka, Bernadetta Wojtasińska, Krzysztof Musiał przyznało następujące miejsca:
I miejsce za spektakl pt. „ Rzepka”- J. Tuwim, ŚDS Ujanowice,
II miejsce za spektakl pt. „ Żywioły” WTZ Łyszkowice,
III miejsce za spektakl pt. „Czarownice z Łysej Góry ” ŚDS Łysa Góra.
Dyplom dla najlepszego aktora otrzymał Rafał Kulig z ŚDS w Ujanowicach.
Wszystkie zespoły teatralne otrzymały symboliczne Anioły, a także nagrody rzeczowe.
Udział w Krakowskich Spotkaniach Artystycznych „Gaudium Et Spes” – 17.10.2018r
Dnia 17.10.2018 r. grupa 11-stu uczestników wraz z terapeutami wzięła udział w 20 jubileuszowych Krakowskich Spotkaniach Artystycznych „Gaudium Et Spes”. Organizatorem spotkań jak co roku było Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej z os. Szkolnego 35 w Krakowie. Konferansjerem tego dnia byli Robert Wyród oraz Iwona Konieczkowska.
Wszystkie przedstawienia w tym dniu a było ich aż osiem, zostały bardzo ciepło przyjęte i nagradzane gromkimi brawami przez widzów zgromadzonych w Nowohuckim Centrum Kultury. Jak co roku uczestnicy z grupy teatralnej „Zawadiaki”, pod kierownictwem muzykoterapeuty Magdaleny Wiśniewskiej zaprezentowali nowohuckiej publiczności spektakl „Zapomniany diabeł”, będące efektem wielomiesięcznej pracy oraz przygotowań.
W konkursie scenicznym poza naszym warsztatem wystąpiło jeszcze siedem zespołów: Samorządowe Przedszkole Specjalne nr 100, Kraków, Warsztat Terapii Zajęciowej z Podolan, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Wspólna Radość” z Krakowa, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Brzeska, WTZ Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium Et Spes z Krakowa, Środowiskowy Dom Samopomocy im. św. Matki Teresy z Łysej Góry, oraz Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu Pomocy Socjalnej Gaudium Et Spes, oś. Szkolne 30 z Krakowa.
Równolegle z konkursem scenicznym odbywała się wystawa prac plastycznych osób niepełnosprawnych. Można było podziwiać ponad 50 prac wykonanych różnymi technikami: akryl, ceramika, collage, ołówek, kredka, akwarela, pastele, masa papierowa i techniki mieszane.
Wyjazd do Krakowa – Łagiewnik 16.11.2018r.
Dnia 16.11.2018 wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie wystawy „Nasz Papież”. Ekspozycja stanowi dyptyk, wprowadzając nas w świat Karola Wojtyły – poety, filozofa, duszpasterza, ojca soboru oraz w świat Jana Pawła II – papieża, zastępcy Chrystusa na ziemi. W pierwszej części wystawy, jako pielgrzymi czasu, mogliśmy przyjrzeć się kolejnym etapom dojrzewania Karola Wojtyły poczynając od Wadowic, gdzie przyszedł na świat, a kończąc na Lublinie i Krakowie, gdzie pamięć o jego posłudze kapłana i teologa żyje w sercach i umysłach. W drugiej części wystawy podążaliśmy szlakiem czternastu encyklik Jana Pawła II.
Po wystawie mieliśmy czas na chwilę modlitwy i zadumy w Sanktuarium Jana Pawła II oraz kilka chwil na zwiedzanie. Mogliśmy zachwycać się wnętrzem kościoła które zdobią mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Po beatyfikacji do Sanktuarium zostały ofiarowane relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew, którą lekarze z kliniki Gemelli we Włoszech przekazali osobistemu sekretarzowi Papieża kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było uczestnictwo w wystawie „Kim jest człowiek z Całunu?” – ekspozycja kopii Całunu Turyńskiego. Jest to jedyna taka ekspozycja w Polsce, przygotowana przez Zgromadzenie Księży Legionistów Chrystusa we współpracy z Fundacją „Othonia” oraz z krakowskim Centrum Jana Pawła II, prezentuje historię powstania Całunu Turyńskiego, najnowsze dowody naukowe na autentyczność płótna i jego zgodność z ewangelicznymi opisami Męki Chrystusa.
W ramach wystawy mieliśmy okazję obejrzenia m.in.
– pełnowymiarowej kopii Całunu;
– trójwymiarowej wizualizacji Człowieka, którego wizerunek widnieje na Płótnie;
– rzeźby „Prawdziwy Bóg, prawdziwy Człowiek, który żył pomiędzy nami” będącej odzwierciedleniem wizerunku z Całunu, autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza Luigiego E. Mattei.
Po kilku godzinach pojechaliśmy na zorganizowany dla wszystkich pyszny obiad, po którym udaliśmy się do kina, w którym odbyła się projekcja filmu „Planeta singli 2”.
Po dniu pełnym wrażeń w godzinach wieczornych w dobrych humorach powróciliśmy do domów.
Zabawa Andrzejkowa w ŚDS w Łysej Górze – 22.11.2018
Dnia 22.11.2018 roku odbyła się zabawa andrzejkowa organizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łysej Górze Grupa 13 uczestników pod opieką Kierownika WTZ i Małgorzaty Wiśniowskiej, Łukasza Migda dotarli na zabawę na godz 9.00 .
Prócz naszego warsztatu z zaproszenia skorzystali także podopieczni innych ŚDS-Ów. O godzinie 10.00 nastąpiło uroczyste przywitanie przybyłych gości przez panią dyrektor mgr Jolantę Piech.
Następnie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w rytmach muzyki disco polo. Gościom zapewniono przygotowany wcześniej poczęstunek, napoje oraz gorące danie. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni zakończyliśmy zabawę około godziny 13.00. Po zakończonej imprezie uczestnicy zostali rozwiezieni do domów.
Kiermasz prac naszych uczestników w RCKB Brzesko – 24.11.2018
Dnia 24.11.2018r. mieliśmy przyjemność zaprezentowania prac naszych uczestników podczas imprezy o nazwie „Polka Niepodległa”, która odbywała się w Rejonowym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Brzesku. Na naszym stoisku odbyły się też warsztaty dotyczące technik wytwarzania mydełek.
Zabawa Andrzejkowa 28.11.2018 Zawada Uszewska
Dnia 28.11.2018 odbyła się w naszym Warsztacie zabawa andrzejkowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy i instruktorzy z zaprzyjaźnionych placówek: WTZ Łapanow, WTZ Tarnów, ŚDS Łysa Góra oraz WTZ Dzierżaniny.
Nasze Warsztaty przygotowywały się do tej imprezy od kilku dni. Dzięki uprzejmości Pana Sołtysa z Zawady Uszewskiej, została nam użyczona sala w Domu Strażaka. Pracownia gospodarstwa domowego przygotowała wyjątkowe przekąski oraz napoje. Bigos, sałatki oraz ciasta zadowoliły nawet największego łasucha.
Zabawa zaczęła się ok. godz. 13-tej i trwała aż do 18-tej. Tańcom i zabawom nie było końca. Największe hity muzyki dyskotekowej mobilizowały każdego do zabawy.
Zabawa andrzejkowa, to nie tylko czas na tańce ale również możliwość zawarcia nowych przyjaźni, rozmowy i wymiany doświadczeń zarówno dla uczestników jak i terapeutów.
Mamy nadzieję że zabawy w tak wybornym gronie staną się dla nas tradycją i już w niedługim czasie znowu się spotkamy.
Zabawa Andrzejkowa 29.11.2018 w Zakliczynie
Posted on Tradycyjne Andrzejki są okazją do świętowania i hucznych zabaw, tańców, śpiewów oraz konkursów. Jedenastu podopiecznych wraz z opiekunami oraz Kierownikiem naszego Warsztatu na zaproszenie Pani dyrektor WTZ w Dzierżaninach 29 listopada udało się na Zabawę Andrzejkową do lokalu Tara w Zakliczynie. Zabawa andrzejkowa, to nie tylko czas na tańce ale również możliwość zawarcia nowych przyjaźni, rozmowy i wymiany doświadczeń zarówno dla uczestników jak i terapeutów.
Wizyta Św. Mikołaja na naszym Warsztacie
Dzisiaj wszystkich uczestników i instruktorów naszego Warsztatu spotkała wielka niespodzianka. Nasz WTZ odwiedził Święty Mikołaj, przynosząc dla każdego paczkę. Wszystko odbyło się w cudownej przedświątecznej atmosferze.
Kiermasz Prac Naszych Uczestników w Szpitalu Powiatowym w Brzesku 17-19.12.2018r
W dniach 17-19.12.2018 wraz z naszymi uczestnikami udaliśmy się do Powiatowego Szpitala w Brzesku na Kiermasz Świąteczny prac wykonanych w naszym warsztacie.
Spotkanie Wigilijne w Biesiadkach – 18.12.2018
Dnia 18.12.2018 roku w Biesiadkach, uczestnicy naszego warsztatu, wzięli udział w spotkaniu opłatkowym seniorów i osób objętych programem socjalnym.
Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej, która na ten dzień była szczególnie przystrojona.
Wśród gości honorowych byli: wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, Przewodniczący Rady Gminy, radni, przedstawicielki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, oraz ksiądz proboszcz z Biesiadek który według tradycji odczytał ewangelię św.Łukasza, oraz poświęcił opłatki którymi następnie wszyscy się dzielili.
Uroczyste spotkanie uświetnił występ najmłodszych uczniów szkoły, oraz grupy kolędniczej pod nazwą „Kolędnicy z nad Uszwicy”.
Jak na spotkanie wigilijne przystało, na stole nie zabrakło barszczu z grzybami, ryby oraz pierogów- wszystko smaczne i pięknie podane.
Ze spotkania pozostało nam mnóstwo pozytywnych emocji i tylko szkoda, ze na kolejne spotkanie przyjdzie nam czekać cały rok.