Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej corocznie organizuje Spotkanie Opłatkowe. Również w tym roku a dokładnie 09 stycznia o godz. 10:00 odbyło się kolejne spotkanie opłatkowe, jedno z ważniejszych wydarzeń Warsztatu.
Zaproszeni zostali rodzice uczestników, oraz ważne osobistości, którym nigdy nie był obojętny los WTZ w Zawadzie Uszewskiej. Pani Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” przywitała uroczyście na początku rodziców oraz: wice Starostę Powiatu Brzeskiego Ryszarda Ożóga, Dyrektor PCPR Stanisława Lamberta, Pana Sołtysa Zawady Uszewskiej Jana Robaka, Radną Gminy Gnojnik Panią Krystynę Jaroszek , oraz Przewodniczącą Koła Seniorów ” Wrzos” Panią Barbarę Strzesak. W czasie powitania padło wiele serdecznych słów od strony Pani Prezes Ewy Cierniak-Lambert z podziękowaniem za przybycie ale szczególnie za pomoc i wsparcie okazane dla Warsztatu. Pani Prezes zachęcała również do propagowania idei przekazania 1% na rzecz WTZ . Dokonała również analizy minionego roku 2013 oraz przedstawiła cele pracy na rok 2014.
Życzenia Noworoczne usłyszeliśmy również od Starosty Brzeskiego oraz wójta Gminy Gnojnik. Były to słowa przepełnione ciepłem oraz życzliwością.
Po oficjalnej części spotkania wszyscy goście, wraz z uczestnikami wspólnie mogli posilić się. Na stole był barszcz z uszkami, ryba z ziemniakami i surówek, kompot z suszonych owoców, oraz kawa, herbata i ciasto. Obiad poprzedziła coroczna tradycja, tj. wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie noworocznych życzeń.
Nasi uczestnicy przez wiele miesięcy skrupulatnie przygotowywali się do tego dnia, a dokładnie do przedstawienia Jasełek. Próby przed wielkim występem trwały ponad dwa miesiące. Wystąpiła zatem dość liczna grupa uczestników, bo aż 17 osób. Piękne stroje do przedstawienia zostały uszyte na pracowni krawieckiej przez panią Małgorzatę Wiśniowską i jej uczestników. Występ bardzo spodobał się gościom, najwięcej wzruszenia można było zauważyć w oczach rodziców, którzy z dumą patrzyli na swoje dzieci w czasie przedstawienia. Nasi aktorzy otrzymali ogrom braw. Pod konie spotkania zabrał głos kierownik Warsztatu, pan Marian Piech, składając serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym gościom.
Spotkanie sfinalizował bardzo miły gest rodziców naszych podopiecznych, którzy symbolicznie, w podziękowaniu za cały rok pracy z ich dziećmi, złożyli w ręce Pani Prezes, kierownika i kadry kosze ze słodyczami oraz kwiaty.
Dnia 30.01.2014 już po raz trzeci nasze warsztaty organizowały Przegląd Grup Kolędniczych. Impreza odbyła się w Domu Strażaka w Gnojniku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: WTZ Łyszkowice, WTZ Dominikowie, WTZ Łapanów, WTZ Nowy Sącz, ŚDS Brzesko, ŚDS Ujanowice, ŚDS Żegocina oraz Szkoła Specjalna w Złotej.
Przegląd uroczyście rozpoczęła Prezes Ewa Cierniak Lambert oraz kierownik Marian Piech witając przybyłych gości. Całą imprezę prowadził Jan Sperka zapowiadając poszczególne zespoły oraz przedstawiając charakterystykę poszczególnych grup teatralnych. Wśród widowni znalazły się znamienite postacie, między innymi Pani Prezes Ewa Cierniak Lambert, wice starosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Ożóg, Stanisław Lambert dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wraz z zastępcą Magdaleną Twaróg, przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Brzyk, sekretarz Rady Gminy Czchów Jarosław Gurgul, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Edyta Frejlich, oraz przedstawiciele gminnego sołectwa Anna Stolarczyk, Jan Robak.
Przegląd okazał się bardzo udany. Poszczególne grupy teatralne przedstawiły szereg obyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, nie zabrakło kolędowania oraz opowieści wigilijnej. Uczestnicy byli wspaniale przygotowani, wokal jak i gra aktorska no i oczywiście barwna charakteryzacja były na wysokim poziomie. Nasza grupa teatralna przygotowała spektakl pt ” Wigilijna opowieść”. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Nie zabrakło oczywiście gorącego posiłku dla uczestników oraz smakołyków przygotowanych wspólnymi siłami przez nasz warsztat.
Mamy nadzieję ze w przyszłym roku goście równie licznie zaszczycą nas swoją obecnością a zabawa będzie równie udana.
Dnia 22.02.2014 r. odbyła się 59/XV Zimowa Spartakiada o „Memoriał Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia” w miejscowości Ptaszkowa w której już dziewiąty raz uczestniczył nasz warsztat z Zawady Uszewskiej. W Spartakiadzie brały udział Warsztaty z 19 placówek w tym i nasz WTZ Zawada Uszewska w składzie: Anna Klimek, Renata Sosnowska, Maria Papież, Szymon Nieć, Paweł Gołąb, Daniel Wągroda, Janusz Widlak, Jacek Niemiec.
Po przybyciu na miejsce do Ośrodka Sportów Zimowych W Ptaszkowej nastąpiło przywitanie przybyłych zawodników z poszczególnych Warsztatów i zaproszonych gości z Powiatu Nowosądeckiego. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonała wójt Gminy Grybów Piotr Krok. Spartakiada rozpoczęła się zgodnie z harmonogramem o godz. 10.00 na stadionie sportowym w Ptaszkowej.
Nadszedł czas rywalizacji, w konkurencjach indywidualnych dziewcząt w strzale do bramki uzyskaliśmy pierwsze, drugie i trzecie miejsce które zdobyły Renata Sosnowska, Anna Klimek, Maria Papież.
Po przeprowadzonych konkurencjach i ostrej rywalizacji nastąpiło ogłoszenie wyników, a następnie uroczyste wręczenie nagród i medali.
Rozgrywką towarzyszył jak zwykle duch zdrowej rywalizacji, wszyscy byli zadowoleni z osiągniętych przez siebie wyników.
17.03.2014r na Hali Wspinaczkowej w Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Mickiewicza 8 w Tarnowie odbył się III Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością. Pomysłodawcami tych zawodów byli Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji, Państwowa Szkoła Zawodowa W Tarnowie, Akademicki Związek Sportowy PWSZ w Tarnowie. Do zawodów zgłosiło się trzynaście drużyn z małopolski.
Patronatem honorowym całej imprezy byli Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa, Ryszard Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki – dr Józef Węglarz
Zawody rozpoczęły się o godzinie 10.00. Wszystkich przybyłych gości powitał kierownik wtz Tomasz Wardzała oraz sędzia główny Marcin Bibro.
Po zaciętej rywalizacji pod okiem sędziów w zawodach wspinaczkowych uzyskali nasi zawodnicy wysokie miejsca na podium w kwalifikacji seniorów III miejsce na podium w zawodach uzyskał Paweł Gołąb. Po zakończonych zawodach każda z uczestniczących drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.
Dnia 05.05.2014 r. na obiekcie sportowym Okocimskiego Klubu Sportowego w Brzesku odbyła się już X Spartakiada Integracyjna Osób Niepełnosprawnych.
Impreza została zorganizowana w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem spartakiady było Województwo Małopolskie, Powiat Brzeski oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” a także Warsztat Terapii Zajęciowej z Brzeska. Tegoroczną spartakiadę wspólnie otworzyli oraz przywitali wszystkich przybyłych gości: Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Radna Sejmiku Małopolskiego Józefa Szczurek-Żelazko, Prezes Stowarzyszenia „Ostoja” Maria Kędziora, Kierownik WTZ Brzesko Edward Pabian, Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Pasierb, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Brzyk oraz Urszula Majmurek Skarbnik Stowarzyszenia „Ostoja”. W imprezie wzięło udział 12 drużyn: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Brzeska, Woli Rzędzińskiej, Zawady Uszewskiej, dwa warsztaty z Tarnowa, z ul. Klikowskiej i ul. Ostrogskich, ŚDS z Brzeska, DPS z Brzeska, drużyna Małopolskiego Związku Osób Niepełnosprawnych, SOSW ze Złotej, Publiczne Gimnazjum nr 2 z Brzeska oraz dwa przedszkola integracyjne z Brzeska: Publiczne Przedszkole nr 10 i Publiczne Przedszkole im. Św.Faustyny.
Zawodnicy wystartowali w dziewięciu konkurencjach rozgrywanych drużynowo i indywidualnie, tj. sztafeta 4x50m , drużynowy bieg na nartach, tor przeszkód, miniturniej piłki nożnej, koszykówka na wózkach, rzut piłką lekarską, rzuty do celu, konkurs kapkowania. Przez całą spartakiadę zawodnikom towarzyszył duch rywalizacji i dobra zabawa. Imprezę zakończyło ogłoszenie wyników i uroczyste rozdanie medali, pucharów oraz nagród indywidualnych i drużynowych. Nasza drużyna WTZ Zawada Uszewska zdobyła cztery pierwsze miejsca i jedno trzecie.
W dniu 08.05.2014r. uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym w Ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.
Z grupą naszych uczestników pod opieka : Pauliny Robak – Maj, Małgorzaty Wiśniowskiej, Marii Hajduk oraz Kamila Kuras wyruszyliśmy do Zalipia gdzie o godzinie 10:00 w Domu Malarek rozpoczęły się warsztaty plastyczne. Podczas tego spotkania poznaliśmy historię oraz tradycje jedynej w Polsce „wsi pędzlem malowanej”. Następnie udaliśmy się do Dąbrowy Tarnowskiej gdzie o godzinie 12:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie synagogi. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii i przybliżyła nam wiadomości na temat religii żydowskiej.
Następnym punktem spotkania wszystkich grup był zabytkowy dwór w miejscowości Breń. Tam wtz z Dąbrowy Tarnowskiej przedstawił część artystyczną a następnie odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania.
Dnia 10 maja uczestniczyliśmy w festynie na zakończenie Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie. W imprezie wzięły udział placówki z powiatu brzeskiego oraz tarnowskiego, były to zarówno placówki integracyjne jak i specjalne. W ramach festiwalu odbyły się występy zespołów teatralnych. Nasz Warsztat wystąpił ze spektaklem „Maska” który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez widownie.
Uczestnicy mieli okazje obejrzeć pokazy taneczne oraz pokaz mody ślubnej przygotowany przez WTZ z Tarnowa. Na zakończenie festynu organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom gorący posiłek i napoje.
XII INTEGRACYJNA SPARTAKIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH GNOJNIK 12.06.2014r.
W dniu 12.06.2014 r. odbyła się XII Integracyjna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Stowarzyszenie ” Pomocna Dłoń” w Gnojniku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej.
W Spartakiadzie wzięły udział Osoby Niepełnosprawne z WTZ Tarnów, WTZ Brzesko, WTZ Stróże, ŚDS Brzesko, WTZ Dąbrowa Tarnowska, WTZ Zawada Uszewska. Spartakiada odbyła się w Parku w Gnojniku na obiektach sportowych.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Poseł na sejm RP Edward Czesak, Ryszard Ożóg- v-ce Starosta Brzeski, Józefa Szczurek- Żelasko- Radna sejmiku woj. małopolskiego, Sekretarz UG w Gnojniku Anna Rachwalik, Dyrektor PCPR w Brzesku Stanisław Lambert, Magdalena Twaróg- v-ce dyrektor PCPR w Brzesku, Dyrektor ŚDS Brzesko Jolanta Piech, Kierownik WTZ Tarnów Tomasz Wardzała, Kierownik WTZ Dąbrowa Tarnowska Ryszard Micek.
Gości zaproszonych przywitała Prezes Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” Ewa Cierniak-Lambert oraz Kierownik WTZ Zawada Uszewska Marian Piech
Wszyscy biorący udział w spartakiadzie otrzymali napoje oraz gorący posiłek po zakończeniu części sportowej.
Spartakiada rozpoczęła się o godzinie 10.00, a zakończyła o 14.00.
Rozgrywano następujące konkurencje:
Konkurencje indywidualne:
-Rzut piłką lekarską- chłopcy
-Rzut woreczkiem do kosza- dziewczęta
-Łowienie ryby na czas- mieszane
Konkurencje drużynowe:
-Sztafeta 4 x 50 metrów.
-Piłki do celu -chustą animacyjną
Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na podliczenie punktacji w poszczególnych konkurencjach. Trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji nagrodzono nagrodami rzeczowymi i pucharami. Wręczono także dyplomy poszczególnym grupom przybyłym na Spartakiadę za udział w zawodach. Wszyscy uczestnicy bez względu na sprawność czy wiek aktywnie włączali się w gry i zabawy sportowe, to stwarza możliwości odnalezienia siebie w różnych rolach, wzmacnia więzi, oraz wytwarza poczucie przynależności do drużyny. Cieszymy się z sukcesów osiągniętych przez wszystkich uczestników spartakiady.
W dniach 25.06.2014r – 27.06.2014r. 46 osobowa grupa uczestników WTZ i opiekunów wzięła udział w wycieczce do Zamościa.
Podczas wycieczki zwiedzano Zamość oraz Dolinę Roztoki. Organizator wycieczki zapewnił także spotkania przy ognisku i zabawy taneczne.
Minęło już 10 lat działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. Jubileusz X-lecia rozpoczął się Mszą świętą odprawioną w kościele pw. M.B. Fatimskiej w Gnojniku o godzinie 15:30. Mszę św. Koncelebrował ks. Ryszard Podstołowicz – dyrektor diecezjalnego Caritas oraz ks. Jan Kudłacz proboszcz parafii Uszew /Zawada Uszewska, który wygłosił Słowo Boże, porównując naszą pracę do działalności św. Brata Alberta Chmielewskiego – patrona naszego warsztatu i działalności św. Franciszka z Asyżu.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Domu Strażaka w Gnojniku. Wśród zaproszonych gości byli : prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” Ewa Cierniak – Lambert oraz cały zarząd stowarzyszenia, Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa i jego zastępca Ryszard Ożóg, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Brzyk , Dyrektor PCPR w Brzesku Stanisław Lambert i jego zastępca Magdalena Twaróg, Przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gnojniku, Dyrektor Gimnazjum w Gnojniku Mirosław Mietła, Posłanka Elżbieta Achinger, Dyrektor PZOZ w Brzesku Jóżefa Szczurek – Żelazko , Były Burmistrz Brzeska Jan Musiał.
Impreza rozpoczęła się przywitaniem wszystkich gości przez Panią Prezes Ewę Cierniak – Lambert. Następnie Kierownik Warsztatu Pan M. Piech przedstawił multimedialna prezentację powstania i działalności WTZ Zawada Uszewska. Wśród osób, które zabrały głos, gratulując nam sukcesów i widocznych efektów naszej pracy byli: dyrektor szpitala, starosta brzeski, wójt naszej gminy oraz rodzice naszych podopiecznych. Po życzeniach wystąpiła grupa teatralna naszego warsztatu z przedstawieniem pt; ” Życie”.
Spektakl choć krótki był bardzo wymowny i spotkał się z dużym uznaniem i gromkimi brawami. Po widowisku scenicznym gości zaproszono na obiad, następnie jubileuszowy tort. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna a do tańca przygrywał zespół ” Pleśniarscy”.Podczas zabawy zaproszeni goście mieli możliwość podziwiać prace uczestników które były wyeksponowane na sali. Możliwość zakupu prac zaowocowała dochodem prawie 3000 zł . za każdą złotówkę w tym miejscu dziękujemy, a zwłaszcza za uznanie dla wysiłku włożonego w dzieła naszych podopiecznych.
Mamy ogromną nadzieję, że wszyscy licznie przybyli goście będą mile wspominać tę uroczystość.
Dnia 21 października 2014r.odbyła się wycieczka do Szczawnicy. Organizatorem wycieczki był Przemysław Maliszczak. Nasi podopieczni pod opieką instruktorów wyruszyli wcześnie rano podzieleni na dwie grupy (dwa busy). Do Szczawnicy dojechaliśmy na godz. 9:30. O godz 10:00 wraz z przewodnikiem górskim wyruszyliśmy z parkingu w Jaworkach do Wąwozu Homole. Wąwóz ten ,to trasa niezwykle urokliwa. Podczas wędrówki mogliśmy podziwiać piękny krajobraz Pienin i słuchać opowieści przewodnika.
Trochę zmęczeni pokonywaniem górskich szlaków, zrobiliśmy odpoczynek na polanie gdzie podziwialiśmy widoki oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia. Dalej, powoli zeszliśmy do karczmy w Jaworkach, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Jeszcze spalając trochę kalorii dotarliśmy do parkingu. Następnym punktem wycieczki był spacer po centrum Szczawnicy i zakup pamiątek.
Pogoda w tym dniu bardzo nam sprzyjała, cały dzień przyświecało słońce a nam dopisywał dobry humor. O godzinie 15:30 pożegnaliśmy Szczawnice. W drodze powrotnej podziwialiśmy jeszcze piękne krajobrazy.
Dnia 28.10.2014 r. odbyła się wycieczka do Krakowa. W wycieczce wzięło udział ośmiu instruktorów, siedemnastu uczestników oraz jeden wolontariusz. Z Brzeska wyjechaliśmy o godzinie 8:00. Do Krakowa dotarliśmy na godzinę 9:30. Nasza wycieczka rozpoczęła się od Kopca Kościuszki. Zwiedziliśmy wystawę pt. „Twierdza a miasto”, wystawę figur woskowych oraz wystawę pt. „Polacy-droga do wolności”. Na koniec uczestniczyliśmy w prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Kopce Krakowskie”. Punktem kulminacyjnym okazało się wejście na sam Kopiec Kościuszki. Mimo towarzyszącej nam mgły wszyscy uśmiechnięci pozowali do zdjęć na samym szczycie.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego. Przez dwie godziny spacerowaliśmy po ogrodzie podziwiając różne gatunki zwierząt. Największy zachwyt wzbudziły we wszystkich małpy – zawsze skore do zabaw i figli. Udało nam się zobaczyć słonie oraz żyrafy które zawsze przyciągają najwięcej zwiedzających. Obiad zjedliśmy w Zajeździe „Słoneczko” gdzie mogliśmy chwile odpocząć i podzielić się wrażeniami z wycieczki.