ROK 2012

Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej corocznie organizuje Spotkanie Opłatkowe. Również w tym roku a dokładnie 17 stycznia o godz. 10:00 odbyło się kolejne spotkanie opłatkowe, jedno z ważniejszych wydarzeń Warsztatu.
Zaproszeni zostali rodzice uczestników, oraz ważne osobistości, którym nigdy nie był obojętny los WTZ w Zawadzie Uszewskiej. Pani Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” przywitała uroczyście na początku rodziców oraz: wice Starostę Powiatu Brzeskiego Ryszarda Ożóga, Dyrektor PCPR Stanisława Lamberta, Wójta Gminy Iwkowa Bogusława Kamińskiego, Panią Sekretarz Gminy Gnojnik Annę Rachwalik, Panią Sołtys Gnojnika Annę Stolarczyk, Pana Sołtysa Zawady Uszewskiej Jana Robaka, Radną Gminy Gnojnik Panią Krystynę Jaroszek , oraz Przewodniczącą Koła Seniorów ” Wrzos” Panią Barbarę Strzesak. W czasie powitania padło wiele serdecznych słów od strony Pani Prezes Ewy Cierniak-Lambert z podziękowaniem za przybycie ale szczególnie za pomoc i wsparcie okazane dla Warsztatu , zwłaszcza teraz kiedy Placówka jest w trakcie rozbudowy. Pani Prezes zachęcała również do propagowania idei przekazania 1% na rzecz WTZ . Dokonała również analizy minionego roku 2011 oraz przedstawiła cele pracy na rok 2012.
Życzenia Noworoczne usłyszeliśmy również od wice Starosty Brzeskiego oraz Wójta Gminy Iwkowa. Były to słowa przepełnione ciepłem oraz życzliwością.
Po oficjalnej części spotkania wszyscy goście, wraz z uczestnikami wspólnie mogli posilić się. Na stole był barszcz z uszkami, ryba z ziemniakami i surówek, kompot z suszonych owoców, oraz kawa, herbata i ciasto. Obiad poprzedziła coroczna tradycja, tj. wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie noworocznych życzeń. Nasi uczestnicy przez wiele miesięcy skrupulatnie przygotowywali się do tego dnia, a dokładnie do przedstawienia Jasełek. Próby przed wielkim występem trwały ponad dwa miesiące. Wystąpiła zatem dość liczna grupa uczestników, bo aż 17 osób. Piękne stroje do przedstawienia zostały uszyte na pracowni krawieckiej przez panią Małgorzatę Wiśniowską i jej uczestników. Występ bardzo spodobał się gościom, najwięcej wzruszenia można było zauważyć w oczach rodziców, którzy z dumą patrzyli na swoje dzieci w czasie przedstawienia. Nasi aktorzy otrzymali ogrom braw. Pod konie spotkania zabrał głos kierownik Warsztatu, pan Marian Piech, składając serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym gościom. Spotkanie sfinalizował bardzo miły gest rodziców naszych podopiecznych, którzy symbolicznie, w podziękowaniu za cały rok pracy z ich dziećmi, złożyli w ręce Pani Prezes, kierownika i kadry kosze ze słodyczami oraz kwiaty. Nie wyobrażalne jest, by spotkanie opłatkowe mogło nie mieć miejsca w życiu WTZ. Dla wszystkich biorących w nim udział jest to dzień wyjątkowy, radosny i pełen emocji.


ZABAWA KARNAWAŁOWA – NOWY WIŚNICZ. W dniu 25 stycznia 2012r. 13- osobowa grupa naszych uczestników wraz opiekunami oraz kierownikiem warsztatu wzięła udział w spotkaniu integracyjnym – balu karnawałowym w Nowym Wiśniczu . Opiekunami grupy byli p A Szot , B, Kuta, M, Wiśniowska . Organizatorem i gospodarzem balu był Warsztat Terapii Zajęciowej z Proszówek który skorzystał z zaproszenia właściela lokalu głównego sponsora pana K. Kołodziejczyka wiceprzewodniczącego rady powiatu w Bochni , który od lat spiera finansowo i działa na rzecz osób niepełnosprawnych . Problemy osób niepełnosprawnych nie są obce także przewodniczącemu Rady Powiatu panu Aleksandrowi Rzepeckiemu który również zaszczycił bal swoją obecnością . Wśród zaproszonych gości byli także uczestnicy WTZ i DPS Łyszkowice, Siołkowa , Kraków oraz Szkoła Specjalna w Bochni . Spotkanie rozpoczęło się o godz 11:00 powitanie gości przez kierownika z warsztatu z Proszówek następnie rozpoczęła się zabawa taneczna, organizatorzy zapewnili gorący posiłek, ciasto a przede wszystkim miłą atmosferę : nasz grupa pożegnała się o godz 16:00 wszyscy byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi.


Dnia 01.02.2012 Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej zorganizował po raz pierwszy Przegląd Grup Kolędniczych. Do uczestnictwa zaproszeni zostali uczestnicy WTZ-tów oraz Środowiskowych Domów Samopomocy m.in.: WTZ Dominikowice, WTZ Proszówki, WTZ Łapanów, WTZ Dąbrowa, WTZ Dębica, WTZ Łyszkowice, ŚDS Żegocina, ŚDS Nowy Sącz, ŚDS Brzesko, ŚDS Korzeniów . Wśród zaproszonych gości byli: Ks Jan Kudłacz, sekretarz Gminy Gnojnik Pani Anna Rachwalik, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Pani Ewa Świerczek, oraz sołtys Zawady Uszewskiej Pan Jan Robak.
Mimo dużego mrozu atmosfera podczas występów była naprawdę gorąca. Różnorodność programów artystycznych , kostiumów tworzyła niebywały klimat. Każdy uczestnik miał zapewniony gorący posiłek oraz herbatę z sokiem malinowym.
Przegląd miał na celu promocję twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, poprzez prezentację dorobku artystycznego, uzyskanego w ramach terapii zajęciowej. Wszyscy, na co dzień spotykamy się i współpracujemy z tą grupą osób, jesteśmy ich rzecznikami: sposób w jaki o nich mówimy, w jaki spędzamy wspólnie wolny czas pozwala innym wyrobić sobie zdanie o ich możliwościach i ograniczeniach. To wielka odpowiedzialność, bo osoba niepełnosprawna walcząc o akceptację, jest mniej krytyczna i zrobi wszystko co pozwoli jej zyskać akceptację. Wychodząc z inicjatywą rozpoczynającą cykl przeglądów grup kolędniczych Warsztat Terapii Zajęciowej, chcą pokazać jak wiele serca i pracy wkładają i podopieczni i opiekunowie tych placówek w realizację występów scenicznych. Dla osób niepełnosprawnych występy na takich przeglądach bywają zabawą w bycie aktorem. Mamy nadzieję, że kontynuując zaczęte przedsięwzięcie, spotkamy się z równie wielkim entuzjazmem i gorącą aprobatą co pozwoli nam z każdym rokiem coraz lepiej organizować przeglądy.


Dnia 11.02.2012 r. odbyła się 57 Zimowa Spartakiada o ” Memoriał Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia” w miejscowości Ptaszkowa w której już Siódmy raz uczestniczył nasz warsztat z Zawady Uszewskiej. W Spartakiadzie brały udział Warsztaty z 14 placówek w tym i nasz WTZ Zawada Uszewska w składzie: Anna Klimek, Renata Sosnowska, Alicja Piech, Joanna Kulas, Szymon Nieć, Paweł Gołąb, Daniel Wągroda, Janusz Widlak. Jacek Niemiec.
Po przybyciu na miejsce do Ośrodka Sportów Zimowych W Ptaszkowej nastąpiło przywitanie przybyłych zawodników z poszczególnych Warsztatów i zaproszonych gości z Francji. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonała wójt Gminy Grybów Piotr Krok po przez zapalenie znicza Zawodów. Ze względu na niską temperaturę powietrza rozgrywki sportowe rozpoczęły się na hali sportowej o godz. 11.00. Nadszedł czas rywalizacji, w konkurencji drużynowej rzuty do kosza zdobyliśmy czwarte miejsce kolejny medal zdobyliśmy w konkurencji indywidualnej pierwsze miejsce uzyskał Paweł Gołąb w rzucie do bałwana.
Po przeprowadzonych konkurencjach i ostrej rywalizacji nastąpiło ogłoszenie wyników, a następnie uroczyste wręczenie nagród i medali. Rozgrywką towarzyszył jak zwykle duch zdrowej rywalizacji, wszyscy byli zadowoleni z osiągniętych przez siebie wyników.


Dnia 14 lutego w naszych warsztatach, odbyła się zabawa walentynkowa. Zaproszeni zostali uczestnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Proszówek, Warsztatu Terapii Zajęciowej z Nowego Sącza oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzesku.
Nasze Warsztaty na tę okoliczność były pięknie przystrojone w serduszka, a sala do tańczenia była profesjonalnie oświetlona i nagłośniona.
Imprezę uroczyście rozpoczął kierownik Marian Piech witając gości, oraz zachęcając do wspólnej zabawy.
Atmosfera panowała bardzo gorąca. W trakcie zabawy nie było osoby, która by siedziała albo podpierała ściany, wszyscy tańczyli od początku do końca imprezy. Stoły uginały się przekąsek które serwowała pracownia gospodarstwa domowego. Wielkie podziękowania należą się również rodzicom naszych uczestników którzy na tę okazje upiekli ciasta.
Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącym bigosem, który dodał każdemu siły do dalszej zabawy. Wszyscy bawili się wyśmienicie, co można było zauważyć po szczęśliwych twarzach.
Niestety „wszystko co dobre szybko się kończy” w tym przypadku powiedzenie ma bezsprzeczne odzwierciedlenie-każdy chociaż zmęczony żałował, że trzeba się już żegnać. Mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec balów karnawałowych i że będzie nam dane spotkać się znowu w tak wybornym gronie.


Dnia 16.02.2012r uczestniczyliśmy w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Dębicy, a sponsorowanej przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość”. Wśród zaproszonych gości byli uczestnicy, oraz instruktorzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej Stalowa Wola oraz uczestnicy z placówek podlegających bezpośrednio pod Stowarzyszenie „Radość” czyli: Warsztat Terapii Zajęciowej z Bobrowej Woli, Zakład Aktywności Zawodowej z Woli Żyrakowskiej, Ośrodek Promocji Aktywności Zawodowej i Społecznej z Korzeniowa. Z naszych Warsztatów w zabawie uczestniczyło trzynastu uczestników i czterech instruktorów. Do Dębicy przyjechaliśmy ok. godz. 14-tej. Zostaliśmy przywitani przez prezesa stowarzyszenia Pana Jana Ciołczyka. Następnie nasi uczestnicy dostali serduszka z wypisanymi swoimi imionami i zostaliśmy zaproszeni na gorącą herbatę. Przez całą imprezę każdy miał do dyspozycji stół szwedzki na którym znaleźć można było ciastka owoce oraz jak przystało na tłusty czwartek pączki oraz faworki. Zabawę rozpoczął wspólny taniec wszystkich uczestników, po czym zaczęła się prawdziwa zabawa z tańcami i śpiewami. Wszyscy bawili się wybornie. Nikt nie podpierał ścian. Około godziny szesnastej, zostaliśmy poczęstowani gorącym strogonowem, co każdemu dodał sił do dalszej zabawy.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas powrotu. Pożegnaliśmy wszystkich i udaliśmy się w drogę powrotną. Mamy nadzieję, że będzie nam dane spotkać się jeszcze nie jeden raz w tak zacnym gronie.


Dąbrowa Tarnowska 21.02.2012r. Grupa uczestników wraz z opiekunami i kierownikiem warsztatu Panem Marianem Piechem wzięła udział w wyjeździe na spotkanie do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Po przybyciu na miejsce o godzinie 10:00 przywitał nas kierownik tychże warsztatów Pan Ryszard Micek z całą kadrą przedstawiając osiągnięcia w związku z działalnością WTZ.
Pierwsza część spotkania miała charakter edukacyjny. Na początek został zaprezentowany krótki film pt: „Uwolnić dobro” opowiadający o dokonaniach wiceprezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” oraz o jego bieżącej działalności i planach na przyszłość. Stowarzyszenie to jest jednostką założycielską WTZ w Dąbrowie Tarnowskiej. Następnym punktem spotkania był występ zespołu „GOLDEN BOYS” który składał się z trzech uczestników WTZ oraz instruktora prowadzącego zajęcia muzykoterapeutyczne. Po występie ogłoszono przerwę na posiłek i zwiedzanie placówki, po czym zostaliśmy zaproszeni na prelekcję pt: „Terapia psychologiczna” prowadzona przez Panią psycholog Stanisławę Waniołek.
Ostatnim punktem spotkania była zabawa taneczna. Wszyscy uczestnicy tańczyli przy akompaniamencie zespołu „GOLDEN BOYS”. Uczestnicy wracając do domu byli zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości.


W dniu 14 maja 9-osobowa grupa teatralna uczestników naszego warsztatu wraz z opiekunami wyruszyła do Białegostoku z przygotowanym przedstawieniem pt. ,, Przebudzenie”. Wśród opiekunów grupy byli: M. Wiśniowska, J. Matus, J. Cabała oraz kierownik placówki M. Piech. Za kierownicą warsztatowego busa zasiadł R. Stec, który bezpiecznie dowiózł nas do celu kilkugodzinnej podróży. O godz. 17 dotarliśmy do Wasilkowa i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Nad zalewem”, gdzie organizatorzy imprezy przygotowali dla wszystkich uczestników przeglądu grila, dyskotekę i nocleg.
Następnego dnia tj. 15 maja wzięliśmy udział w XIX Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Otwierajmy Serca”.
Nasz występ spotkał się z dużym uznaniem dla naszych aktorów, zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami oraz pamiątkową nagrodą. Po zakończonych występach zwiedziliśmy największa w Polsce cerkiew św. Mikołaja znajdującą się w Białymstoku, po której oprowadzał nas kierownik warsztatu z Hajnówki pan Michał.
Następnie celem naszej podróży była Hajnówka do której zaprosił nas zaprzyjaźniony warsztat. Kierownik oprowadził nas po budynku warsztatu, pokazał nam pracownie oraz piękne prace swoich podopiecznych w tym nietypową pracownię ikon.
Kolejny dzień naszego pobytu w Hajnówce pełny był atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez kadrę WTZ Hajnówka. Zorganizowano nam wycieczkę do Białowieży leżącej w samym środku Puszczy Białowieskiej. Zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze, zabytkowy park oraz dworzec kolejowy z czasów cara Aleksandra II, zorganizowano nam przejażdżkę kolejką po Białowieży. Zwiedzanie zakończyło się w starym skansenie przy ognisku, gdzie częstowano nas regionalnym daniem i napojem.
W ostatnim dniu naszego pobytu, rano odbyliśmy podróż kolejką po Puszczy Białowieskiej, a po niej zaproszono nas na pożegnalny poczęstunek w budynku warsztatu. Na koniec wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe ikony wykonane przez uczestników WTZ Hajnówka. W drogę powrotną wyruszyliśmy o godz. 13.00.


Po raz czwarty w dn. 21.05.2012-24.05.2012 Warsztat Terapii Zajęciowej Zawada Uszewska zorganizował spotkanie integracyjne w charakterze pleneru malarskiego. Spotkanie to było przeznaczone dla osób niepełnosprawnych z WTZ-ów jak i innych placówek rehabilitacyjnych. Na zaproszenie odpowiedziały 4 placówki tj. WTZ Dąbrowa Tarnowska, WTZ Hajnówka, WTZ Nowy Sącz, także ŚDS Brzesko. Łącznie w plenerze uczestniczyło 80 osób. Cykliczne spotkanie rozpoczęło się ogniskiem przy budynku WTZ Zawada. Uczestnicy mieli okazję poznać się, a także odświeżyć dawne znajomości. Wszyscy dobrze się bawili, wspólne śpiewanie, taniec na trawie, a przy tym piękna pogoda wprawiały wszystkich w dobry nastrój. Kolejne dwa dni były bardzo aktywne. Od godz. 9.00 uczestnicy mieli okazję zwiedzać zamek w Dębnie, także obcować z pięknem natury przy zamku poprzez malarstwo sztalugowe, rysunek z natury. Po obiedzie, we wtorek jak i w środę kadra WTZ Zawada przygotowała dla uczestników zajęcia rekreacyjne oraz sportowe, natomiast wieczorem podopieczni mogli się zrelaksować podczas dyskoteki w ośrodku „Ewa” w Gnojniku, w którym zakwaterowani byli na czas pleneru WTZ Hajnówka oraz WTZ N. Sącz. Pozostali uczestnicy dojeżdżali do miejsca spotkania Ośrodek gwarantował nocleg, posiłki, także możliwość korzystania z atrakcji ośrodka tj. grota solna, jacuzzi, łaźnia parowa, sauna na podczerwień, masaż limfatyczny, sprzęt rehabilitacyjny. W ostatni dzień spotkania tj. czwartek 24.05.2012 wszyscy zaproszeni goście skorzystali z godzinnego rejsu statkiem po Jeziorze Rożnowskim w Bartkowej. Tegoroczny plener można uznać za udany, uwzględniając przede wszystkim widoczne zadowolenie kadry jak i uczestników spotkania. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne spotkanie zintegruje nas ponownie. Kto wie, może w większym gronie niż w tym roku.


4.06.2012 r. odbyła się X Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Stowarzyszenie ” Pomocna Dłoń” w Gnojniku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej. W Spartakiadzie wzięły udział Osoby Niepełnosprawne z WTZ Proszówki, WTZ Brzesko, WTZ Stróże, ŚDS Brzesko, WTZ Siołkowa, WTZ Zawada Uszewska, DPS Brzesko. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne zawody sportowe były rozgrywane na hali sportowej w Gnojniku.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń Ewa Cierniak-Lambert, Dyrektor PCPR w Brzesku Stanisław Lambert, v-ce Dyrektor Magdalena Twaróg, Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek,Dyrektor Gimnazjum w Gnojniku Mirosław Mietła. Gości zaproszonych przywitała Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń Ewa Cierniak-Lambert oraz Kierownik WTZ Marian Piech. Wszyscy biorący udział w spartakiadzie otrzymali napoje oraz gorący posiłek po zakończeniu części sportowej. Spartakiada rozpoczęła się o godzinie 10.00, a zakończyła o 14.00. Rozgrywano następujące konkurencje:
Konkurencje indywidualne:
-Rzut piłką lekarską- chłopcy
-Rzut woreczkiem do kosza- dziewczęta
-Łowienie ryby na czas- mieszane
Konkurencje drużynowe:
– Strzały na bramkę uni-hokejem
-Piłki do celu -chustą animacyjną
Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na podliczenie punktacji w poszczególnych konkurencjach. Trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji nagrodzono nagrodami rzeczowymi i pucharami. Wręczono także dyplomy poszczególnym grupom przybyłym na Spartakiadę za udział w zawodach. Wszyscy uczestnicy bez względu na sprawność czy wiek aktywnie włączali się w gry i zabawy sportowe, to stwarza możliwości odnalezienia siebie w różnych rolach, wzmacnia więzi, oraz wytwarza poczucie przynależności do drużyny. Cieszymy się z sukcesów osiągniętych przez wszystkich uczestników spartakiady.
Dzięki dofinansowaniu środkami PFRON zorganizowano tak piękną i potrzebną imprezę.


W dniach 26.06.2012 -29.06.2012 r. uczestnicy wraz z kadrą WTZ wzięli udział w wycieczce w Góry Stołowe masywie górskim w Sudetach Środkowych. 26 czerwca wyruszyliśmy warsztatowymi busami o godzinie 06:00. Po około 8 godzinach podróży dotarliśmy na miejsce i zostaliśmy zakwaterowani w Domu gościnnym – ” Radków Góry Stołowe” w Radkowie. W pierwszy dzień po przyjeździe posililiśmy się obiadem a następnie po krótkim odpoczynku udaliśmy się w krótki spacer po okolicy. W godzinach wieczornych był zorganizowany wieczorek grillowy.
Następnego dnia po śniadaniu mieliśmy już umówionego wcześniej przewodnika, ok. godz. 9.15 wyruszyliśmy na spotkanie z przygodą. Rozpoczęliśmy swoją trasę od Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał tzw. „skalnym labiryntem” w rezerwacie Gór Stołowych. Po wyczerpującej trasie udaliśmy się na bardziej relaksacyjną wycieczkę do miejscowości uzdrowiskowej Kudowa Zdrój. Mieliśmy okazję przespacerować przez zabytkowy park zdrojowy napotykając się na „pająka”, z którego można było napić się wód mineralnych.
W trzecim dniu wycieczki mieliśmy okazje zwiedzać ruchomą szopkę i Sanktuarium w Wambierzycach a także mini-zoo i skansen wsi. Kolejnym i także atrakcyjnym punktem wycieczki było Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie. W godzinach wieczornych była zorganizowana dyskoteka a także poczęstunek.
W ostatnim dniu pobytu wyruszyliśmy z Domu Gościnnego w Radkowie do miejscowości Kletno gdzie mieliśmy możliwość zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej. Po czterdziesto minutowym zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.


Dnia 27.09.12 r. nasze warsztaty zorganizowały zabawę integracyjną dla warsztatów z północnej Polski. Były to WTZ z Bytowa i Sztumu, które uczestniczyły w turnusie rehabilitacyjnym w ośrodku „Ewa” w Gnojniku .
Nasi goście przybyli około godziny 14. Na początku kierownik oprowadził ich po naszych pracowniach, a potem zaprosił wszystkich do zabawy. W między czasie wszyscy mogli częstować się pysznościami przygotowanymi przez panie kuchni oraz kiełbaskami z grilla bądź ogniska. Podczas dyskoteki wszyscy ochoczo się bawili, ale największą frajdę sprawiła zabawa w kółku, podczas której uczestnicy przebierali się w stroje wyciągane z worka.
Atmosfera podczas zabawy sprawiła, że nasi goście z niechęcią opuszczali WTZ i udali się do ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego „Ewa”. Mamy nadzieję, że będziemy mogli się jeszcze w przyszłości spotkać na podobnych zabawach.


Jak co roku nasze warsztaty wzięły udział w czterodniowych Krakowskich Spotkaniach Artystycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes w Krakowie. Startowaliśmy w konkursie plastycznym, scenicznych i tanecznym. Do konkursu plastycznego wysłano trzy prace: „Na wsi” Bernadki Bant, „Klaun” Kasi Cichej i „Papa Smerf” Ani Klimek.
Nasza grupa teatralna „Zawadiaki” wystąpiła w ostatnim dniu spotkań – 11.10.2012r. Na scenie zaprezentowaliśmy program o charakterze popularno – naukowym „O obrotach sfer niebieskich”, przygotowany przez J. Matus, który został nagrodzony gromkimi brawami. Niestety przegraliśmy nieznacznie bój o Gaudynkę z WTZ z Łyszkowic. W ogólnej klasyfikacji „Zawadiaki” zdobyli wyróżnienie. Nasza para taneczna, Marysia i Jacek, zdobyła złoty medal za walc wiedeński! Kolekcja ich złotych medali znów się powiększyła.
Po ogłoszeniu wyników w dobrych humorach wróciliśmy do domu.


W październiku 2012 r. zorganizowana została wycieczka- pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.
Wycieczka odbyła się w dwóch turach, ponieważ dysponowaliśmy własnym, warsztatowym transportem. Pierwsza grupa odwiedziła Licheń w dniach 16 i 17 października 2012r i liczyła 26 osób, druga grupa wyjechała w dniach 24,25 października i liczyła 17 osób. Obie grupy korzystały z wcześniej opracowanego planu wycieczki. 0Wyjazd grup nastąpił ok.godz.7.00.W drodze do Lichenia obie grupy odwiedziły Sanktuarium M.B. na Jasnej Górze, uczestnicząc we mszy św. ;byli także w południe, świadkami zasłonięcia cudownego obrazu M.B. Częstochowskiej, wywołujące wzruszenie i wewnętrzne przeżycia.
Posileni obiadem w Domu Pielgrzyma wyruszono w dalszą drogę do Lichenia.
Na miejscu w Starym Licheniu obie grupy były ok. godz. 17 00, wszyscy zostali zakwaterowani w domu pielgrzyma Arka .Po kolacji o godz. 18 każdy odpoczywał po długiej i męczącej podróży. Następnego dnia o godz. 7.30 wszyscy uczestniczyli we mszy św. , część osób skorzystała z sakramentu pokuty ,by z czystym sercem powitać M. B. Licheńską. Po mszy św. i po śniadaniu ok. godz. 10.00 w towarzystwie przewodnika rozpoczęliśmy zwiedzanie obiektów sakralnych .Zwiedzanie rozpoczęto od kościoła św. Doroty ,gdzie wcześniej przebywał cudowny obraz .Pani przewodnik pokazała nam miejsca , z którymi wiązała się cała historia cudownego obrazu. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji .Wspólnie z przewodnikiem odbyliśmy drogę krzyżową na Golgotę, górę usypaną przez pielgrzymów. Głównym punktem zwiedzania była Bazylika Licheńska, która jest największą w Polsce. Wszyscy byli zachwyceni pięknem i wielkością bazyliki .Swoje bogactwo zawdzięcza ona pielgrzymom z całego kraju i z zagranicy, odwiedzającym cudowny obraz. Po 1,5 godzinnym zwiedzaniu świątyni niektórzy udali się windą na wieżę widokową[ok. 40 m wysokości]aby z góry podziwiać piękne widoki. O 12.30 zaplanowano obiad ,potem zakup pamiątek. Wszyscy zaopatrzyli się także w wodę z cudownego źródełka ,a następnie udaliśmy się w drogę powrotną .Na miejsce dotarliśmy bezpiecznie, w późnych godzinach wieczornych.


Dnia 27.11.2012 r. odbyły się Zawody Strzeleckie organizowane przez WTZ Proszówki działające przy stowarzyszeniu „Amicis Hominis” Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów a także Dyrekcję I liceum ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, Starostwa Powiatowego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.
Zawody odbyły się o godz. 9.45 w piwnicach budynku Strzelnicy Sportowej I LO w Bochni. Po oficjalnym otwarciu przez Kierownika WTZ Edwarda Firka, przystąpiono do strzeleckiej rywalizacji z uczestnikami zaproszonych Warsztatów: WTZ Siołkowa, WTZ Łyszkowice, WTZ Nowy Sącz, WTZ Łapanów, WTZ Proszówki i WTZ Zawada Uszewska.
Naszą drużynę reprezentowali: Szymon Nieć, Paweł Gołąb, Jacek Grząbel, Krzysztof Rachwalski, Dominik Skwarło.
Wszyscy zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z odległości 10 m z dziesięcioma strzałami do wykonania. W kwalifikacji indywidualnej nasi uczestnicy zdobyli wysokie miejsca na podium. Paweł Gołąb zajął II miejsce, III miejsce zdobył Szymon Nieć.
W kwalifikacji drużynowej nasza drużyna zajęła III miejsce.
Po zakończonych zmaganiach wszyscy zaproszeni goście mogli się posilić i wziąć udział wspólnej zabawie. Wszystkie przybyłe drużyny otrzymały nagrody, a zawodnicy otrzymali indywidualne upominki.


Po raz kolejny w naszym Warsztacie odbyło się spotkanie opłatkowe, które zostało połączone z uroczystym otwarciem i poświęceniem rozbudowanej części placówki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się rodzice uczestników, ważne osobistości oraz przyjaciele i dobroczyńcy naszego Warsztatu. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Gnojnik- Sławomir Paterek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie- Stanisław Lambert, Starosta Powiatu Brzeskiego- Andrzej Potępa, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego- Ryszard Ożóg, Dyrektor SP ZOZ – Józefa Szczurek- Żelazko, Przewodniczący Rady Gminy- Ryszard Machał, Radna Rady Gminy- Krystyna Jaroszek, Sołtys Zawady Uszewskiej- Jan Robak, Proboszcz Parafii Gnojnik- ks. Marian Zapiór, Przewodnicząca Koła Seniorów „Wrzos” – Barbara Strzesak.
Na początku spotkania zgromadzonych gości serdecznie przywitała pani Prezes Ewa Cierniak- Lambert. Podczas swojego wystąpienia dokonała analizy mijającego roku 2012 ze szczególnym uwzględnieniem tematu rozbudowy placówki. Głos zabrali także: Wójt Gminy Gnojnik, Dyrektor SP ZOZ, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego. W dalszej części spotkania kierownik Warsztatu – Marian Piech podziękował wszystkim gościom za przybycie oraz złożył życzenia imieninowe pani Prezes. Do życzeń przyłączyli się także rodzice podopiecznych.
Kolejnym ważnym punktem spotkania było uroczyste poświęcenie dobudowanej części warsztatu oraz wizerunku Pana Jezusa Miłosiernego, namalowanego przez panią Aldonę Szot- instruktora pracowni plastycznej. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Pierwsi na scenie pojawili nasi podopieczni, którzy pod kierunkiem pani Małgorzaty Rożek przygotowali występ bożonarodzeniowy pt: „Nie było miejsca dla Ciebie”. Goście z zachwytem i radością oglądali przedstawienie, w którym można było usłyszeć słowa wzruszające, oddające prawdę o Bożym Narodzeniu, niosące głębokie przesłanie miłości i nadziei. Na scenie wystąpili również uczestnicy Koła Seniorów „Wrzos” z Gnojnika. Zaprezentowali oni kolędy i pastorałki, w które wpleciono humorystyczne dialogi i anegdoty.
Po zakończeniu części artystycznej zaproszeni goście łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia pełne ciepła i miłości, a następnie zasiedli do suto zastawionego stołu. Z pewnością dla wszystkich uczestników tej uroczystości był to dzień pełen wrażeń i emocji. Jak co roku, również i na tym spotkaniu można było poczuć radosną i rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.