ROK 2011

W środę 12 stycznia 2011r. już po raz kolejny odbyło się spotkanie opłatkowe organizowane przez kierownika i kadrę WTZ. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: Sławomir Paterek- wójt Gminy Gnojnik, Andrzej Potępa- starosta powiatu brzeskiego, Ryszard Ożóg- vice starosta powiatu brzeskiego, Edward Czesak- poseł na Sejm RP, Ryszard Robak- prezes straży pożarnej w Zawadzie Uszewskiej, Kruś Sabina- sołtys wsi Zawada Uszewska, Krystyna Jaroszek- radna Gminy Gnojnik, Ewa Cierniak-Lambert- Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”, Stanisław Lambert- dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku oraz rodzice naszych podopiecznych.
Na wstępnie kierownik warsztatów, pan Marian Piech, przywitał wszystkich zebranych gości. Usłyszeliśmy również kilka dobrych słów skierowanych w naszą stronę. Przemawiała pani Prezes Ewa Cierniak-Lambert, wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek oraz starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa. Pani Magdalena zatroszczyła się o poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.
Potem przyszła kolej na występy naszych aktorów. Do chóru anielskiego należeli: Joanna, Marta, Renata, Maria, Elżbieta, Alicja, Tadeusz, Janusz, Paweł, Przemysław. W rolę Maryi wcieliła się Małgorzata, w rolę Józefa- Daniel, a Jacek był narratorem. Wykonali oni wesołe kolędy, przy których nie jeden pewnie potańczyłby z występującymi. Widać było, że zarówno goście jak i uczestnicy byli zadowoleni z występów. Dużo radości sprawił kosz pełen rozmaitych cukierków. Po występach przyszedł czas na składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Szczere życzenia sprawiły, że u nie jednej osoby zakręciła się łza w oku. Niestety spotkanie pełne emocji dobiegło końca.


Dnia 27.01.2011r. uczestnicy wraz z instruktorami wzięli udział w XVII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się w Tuchowskim Domu Kultury. Program, z pomocą pozostałych instruktorów, przygotowała Justyna Wiśniowska. W naszych jasełkach przeważały anioły, w rolę których wcielili się: Joanna, Marta, Renata, Maria, Elżbieta, Alicja, Tadeusz, Daniel, Janusz, Paweł, Przemysław. W rolę Maryi wcieliła się Małgorzata, w rolę Józefa- Jarosław, a Jacek był narratorem. Wykonali oni wesołe kolędy, przy których nie jeden pewnie potańczyłby z występującymi. Po występie dostaliśmy dyplom uczestnictwa oraz Aniołka, który tym razem w rękach trzymał saksofon. Aktorzy otrzymali małe upominki. Następnie około godziny 15 ogłoszono wyniki w konkursie szopek bożonarodzeniowych. Nasz warsztat otrzymał pierwszą nagrodę ufundowaną przez firmę Seni oraz dyplom uczestnictwa. Zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do domu.


Dnia 28 kwietnia 2011 roku grupa uczestników z naszych warsztatów wybrała się na VI Międzywarsztatowy Konkurs Piosenki, organizowany przez WTZ Łapanów.
Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały następujące WTZ -y:Proszówki, Siołkowa, Stróże, Zawada Uszewska, Łapanów, a także ŚDS Brzesko. Nas reprezentowali Agnieszka Serwin z piosenką „Babę zesłała Bóg” Renaty Przemyk, Alicja Piech z piosenką „Do nieba” Blue Cafe, Przemysław Kowalczyk z piosenką „Wolność i swoboda” Boys. Uczestnicy świetnie się bawili podczas występów. Po konkursie mogli liczyć na pyszny bigos.
Dużo emocji było podczas ogłaszania wyników. Alicja Piech i Przemysław Kowalczyk zajęli ex aequo III miejsce. Na koniec wszyscy mogli się bawić przy piosenkach konkursowych.


W dniach 24 – 27.05.2011r. grupa 10 podopiecznych pod opieką trzech instruktorek spędziła ciekawie czas w Wasilkowie k/ Białegostoku. Z racji tego, iż cel naszej podróży był tak daleki musieliśmy wyjechać w godzinach porannych dzień wcześniej, czyli 23 maja (poniedziałek). Do pensjonatu „Nad Zalewem” dotarliśmy w godzinach popołudniowych. Na nasze zaproszenie odpowiedziały: WTZ ze Słupska, WTZ z Hajnówki oraz ŚDS z Brzeska.
Nasza wycieczka była podzielona na dwa etapy. Podczas pierwszych dwóch dni był prowadzony III Plener Malarski organizowany przez nasze warsztaty. Po śniadaniu każda grupa przygotowała sobie miejsce do pracy. Dzięki sprzyjającej pogodzie zajęcia prowadziliśmy na zewnątrz. Wyobraźnia naszym uczestnikom podsuwała różne ciekawe pomysły. Po obiedzie pod przewodnictwem kierownika z WTZ Hajnówka wybraliśmy do Cerkwi prawosławnej w Białymstoku. Na miejscu usłyszeliśmy wiele interesujących informacji od księdza prawosławnego zwanego prezbiterem. Później pojechaliśmy zobaczyć rynek w centrum miasta. Niestety nie mieliśmy wiele czasu na spacerowanie. Po kolacji część uczestników bawiła się, a wręcz szalała na dyskotece. Gdyby nie cisza nocna, z pewnością bawiliby się do białego rana.
Niestety w drugi dzień pleneru pogoda spłatała nam małego figla. Było wietrznie i zajęcia musieliśmy poprowadzić w środku pensjonatu. Nie przeszkadzało to jednak nikomu, w rytmach skocznej muzyki świetnie się bawiliśmy przy malowaniu. Po zakończeniu pracy przybył dziennikarz lokalnej telewizji i radia „Jard”. Nasi podopieczni zaprezentowali się ze swoimi pracami, a Dominik i Bernadka udzielili krótkiego wywiadu. Po obiedzie razem z grupą ŚDS-u udaliśmy się do Muzeum Ikon w Supraślu. Przed wejściem posłuchaliśmy krótkiej historii o krzyżach prawosławnych. W Muzeum zobaczyliśmy wiele pięknych Ikon, oglądaliśmy również sposób ich tworzenia. Następnie udaliśmy się do klasztoru zwanego monasterem i tam usłyszeliśmy jego krótką historię. Po powrocie spędziliśmy czas przy ognisku.
Kolejne dwa dni to czas Festiwalu i Przeglądu Twórczości. Oprócz naszych grup brały w nim udział Warsztaty i Szkoła ze Słupska. Nasze warsztay reprezentowała Bernadeta Bant z wierszem „Czerwony księżyc” i Agnieszka Serwin z piosenką „Babę zesłał Bóg” Renaty Przemyk. Dziewczyny, mimo ogromnej tremy, świetnie sobie poradziły na scenie. Obie zostały nagrodzone wyróżnieniem. W ostatni wieczór uczestnicy znów mogli się bawić na dyskotece. Niesamowite jest to, że po tak męczącym tygodniu mieli jeszcze ochotę na zabawę. W trakcie przeglądu mogliśmy również oglądać wystawy prac każdej grupy. Podczas rozdawania dyplomów i nagród każdy pozował do zdjęcia. Na zakończenie nasz kierownik podziękował wszystkim za przybycie i uczestniczenie w plenerze, podarował również dwa piękne obrazy wykonane przez naszych podopiecznych. Następnie wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Niestety cztery dni szybko nam minęły i musieliśmy pakować swoje walizki. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną. W swoich domach byliśmy późna nocą.


Dnia 09.06.2011r odbył się wyjazd do zaprzyjaźnionych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łyszkowicach na X Spotkanie Integracyjne pod nazwą „Dzień Spełnionych Marzeń”. W wyjeździe brali udział: kierownik WTZ Marian Piech, instruktorzy Jan Sperka , Magdalena Wiśniewska oraz czworo uczestników Maria i Krzysztof Rachwalscy, Renata Sosnowska oraz Paweł Gołąb.
Spotkanie rozpoczęło się o godz 14.00 powitaniem gości przez Panią Przewodniczącą Fundacji Barbarę Chmurzyńską oraz kierownika Domu Pomocy Społecznej Bogusława Nowaka. Mimo pochmurnej pogody atmosfera w czasie spotkania była bardzo gorąca. Organizatorzy spotkania zapewnili wiele atrakcji m. in. występy taneczne młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół, występ taneczno- wokalny romskiej grupy oraz pokazy walki ju-jitsu i jazdę konną. Powrót nastąpił w godzinach wieczornych.


W piątek 10 czerwca 2011r. grupa czternastu uczestników wraz z opiekunami udała się do Warszawy. 11 czerwca, w sobotę, odbyło się kolejny, bo już V Ogólnopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Oni żyją wśród nas” organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galerii SZTUKA NIEPEŁNOSPRAWNYCH WSRÓD NAS. W tym roku przegląd odbył się na Placu Zamkowym. Nasza grupa teatralna „Zawadiaki” zaprezentowała spektakl „Przebudzenie”, które odniosło ogromny sukces na krakowskich spotkaniach artystycznych Gaudium et Spes w 2010 roku.
Nocowaliśmy w motelu „Marysienka” w Raszynie, gdzie warunki noclegowe mieliśmy bardzo komfortowe. Dzięki temu pewnie nasz występ możemy zaliczyć do udanych. Wesoło było w czasie charakteryzowania aktorów. Na Placu Zamkowym byliśmy przed godziną 11.00. Na miejscu przywitała nas prezes Stowarzyszenia, pani Wanda Jaworska-Malicka, oraz goście prowadzący zabawę. Wśród nich był znany ze sztuki aktorskiej pan Krzysztof Tyniec. Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na spektakl „Przebudzenie”. Aktorzy byli trochę stremowani, gdyż byli pierwszymi występującymi w tym dniu. Mimo, iż scena była mniejsza od tych, na których byli przygotowywani to i tak aktorzy świetnie dali sobie radę. Po występie mogliśmy liczyć na pamiątkowe zdjęcie z panem Krzysztofem Tyńcem. Potem przez jakiś cza oglądaliśmy występy innych wykonawców. Niestety, „komu w drogę temu czas”, więc po godzinie 13.00 udaliśmy się do domu.


W dniu 16.06.2011 r. odbyła się IX Integracyjna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Stowarzyszenie ” Pomocna Dłoń” w Gnojniku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej. W Spartakiadzie wzięły udział Osoby Niepełnosprawne z WTZ Proszówki, WTZ Brzesko, WTZ Stróże, ŚDS Brzesko, WTZ Siołkowa, WTZ Zawada Uszewska, DPS Brzesko. Spartakiada odbyła się w Parku w Gnojniku na obiektach sportowych. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Dyrektor PCPR w Brzesku Stanisław Lambert, Poseł na sejm RP Jan Musiał, Dyrektor Gimnazjum w Gnojniku Mirosław Mietła, v-ce Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gnojniku Maria Bober. Gości zaproszonych przywitał Dyrektor PCPR w Brzesku Stanisław Lambert oraz Kierownik WTZ Marian Piech.
Wszyscy biorący udział w spartakiadzie otrzymali napoje oraz gorący posiłek po zakończeniu części sportowej. Spartakiada rozpoczęła się o godzinie 10.00, a zakończyła o 14.00. Rozgrywano następujące konkurencje:
Konkurencje indywidualne:
-Rzut piłką lekarską- chłopcy
-Rzut woreczkiem do kosza- dziewczęta
-Łowienie ryby na czas- mieszane
Konkurencje drużynowe:
-Sztafeta 4 x 50 metrów.
-Piłki do celu -chustą animacyjną
Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na podliczenie punktacji w poszczególnych konkurencjach. Trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji nagrodzono nagrodami rzeczowymi i pucharami. Wręczono także dyplomy poszczególnym grupom przybyłym na Spartakiadę za udział w zawodach. Wszyscy uczestnicy bez względu na sprawność czy wiek aktywnie włączali się w gry i zabawy sportowe, to stwarza możliwości odnalezienia siebie w różnych rolach, wzmacnia więzi, oraz wytwarza poczucie przynależności do drużyny. Udział wolontariuszy wpływał na umacnianie związków integracyjnych pomiędzy osobami sprawnymi i mniej sprawnymi. Cieszymy się z sukcesów osiągniętych przez wszystkich uczestników spartakiady.
Dzięki dofinansowaniu środkami PFRON zorganizowano tak piękną i potrzebną imprezę.


W Piątek dnia 16.09.2011 odbyła się Jesienna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Stróżach. Tym razem odbyła się na obiektach sportowych klubu Kolejarz, organizatorami rozgrywek sportowych byli Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Stróżach, kierownik, pracownicy i wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stróżach. Wśród zaproszonych gości do rywalizacji w zawodach byli zaproszone drużyny z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krakowa, Bochni, Zawady Uszewskiej, Lipnicy Wielkiej, Siołkowej , Stróż, Łapanowa, Lipinek, Biecza, Gorlice, „mada” Nowy Sącz., Tarnowa.
Organizatorzy spotkania zadbali o to by każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności. Jak co roku tak i tym razem emocji nie brakowało. W konkurencjach indywidualnych wpisane zostało: grzybolanie, strzał na bramkę, skoki w dal oraz rzut do celu, przeciąganie liny, tor przeszkód. W indywidualnych konkurencjach nasi uczestnicy zdobyli wysokie miejsca na podium, Anna Klimek zajeła I miejsce w konkurencji Grzybalanie a także I miejsce w konkurencji strzał na bramkę. Z kolei III miejsce zajął Daniel Wągroda w strzale do tarczy.
Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na wręczenie pucharów i medali. Oficjalnego wręczenia nagród dokonał senator Stanisław Kogut.

22 września 2011 r odbyło się spotkanie integracyjne w Wierzchosławicach. Organizatorem tego spotkania był Warsztat Terapii Zajęciowej z Dąbrowy Tarnowskiej. O godz.9.00 grupa 22 uczestników pod opieką instruktorów, wraz z kierownikiem naszego warsztatu udała się dwoma własnymi busami do Wierzchosławic. Opiekunami grupy byli :M. Wiśniowska, E. Krzyszkowska , A .Dzięgiel oraz J. Sperka. Po przybyciu na miejsce , powitano nas i wspólnie udaliśmy się na pieszą wycieczkę do lasu, trasą przyrodniczo-edukacyjną , utworzoną przez „Nadleśnictwo Lasy Państwowe „w Dąbrowie Tarnowskiej. Trasa ta powstała w 2004 roku , i liczy ok. 3 km .długości .Jej początek stanowi duży plac porośnięty trawą, gdzie znajduje się miejsce na ognisko, wiata na grilla oraz tablice informacyjne dotyczące flory i fauny naszego regionu. Naszą wędrówkę po lesie rozpoczęliśmy ok. godz. 10.00, poruszając się specjalnie przygotowanymi ścieżkami, kładkami, kierując się zgodnie z umieszczonymi tabliczkami wskazującymi kierunek trasy .Po drodze mogliśmy obserwować różne gatunki drzew ,strumyki a nawet stawy rybne . Na trasie wędrówki ,wyznaczone były przystanki , gdzie na tablicach umieszczono ciekawe informacje o roślinach i zwierzętach naszych lasów .Były to też chwile , gdzie uczestnicy mogli odsapnąć i nabrać sił na dalszą trasę. Po przejściu całej ścieżki edukacyjnej wszyscy bardzo chętnie posilili się kiełbaskami z grilla .Świeże, leśne powietrze zaostrzyło mam apetyt. Piękna , słoneczna pogoda napełniała wszystkich radością, toteż ochoczo wszyscy zasiedli przy ognisku aby pośpiewać. Niestety około godz.12.30 musieliśmy się pożegnać i udać się w drogę powrotną. Tak wesoło i miło , wśród leśnej przyrody pożegnaliśmy ostatni dzień lata wspólnie ze znajomymi z Dąbrowy Tarnowskiej.


W dniu 27.09.2011r. czteroosobowa grupa uczestników wraz z instruktorami wzięła udział w I Małopolskich Zawodach Wędkarskich organizowanych przez Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Bochnia Miasto oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Proszówkach.
Zawody rozpoczęto o godzinie 9:30 na łowisku Trzy Stawy w Brzesku i trwały ponad 2 godziny. Nad ich przebiegiem czuwał Aleksander Bajda prezes zarządu Koła PZW Bochnia. Po zakończeniu rywalizacji przyszedł czas na nagrodzenie najlepszych. Na zwycięzców i wszystkich uczestników czekały dyplomy, puchary oraz słodycze.


W dniu 29.IX.2011r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Łapanowie odbyło się spotkanie integracyjne, w którym wzięło udział kilka placówek rehabilitacyjnych tj. ŚDS Brzesko, ŚDS Zagórzane, WTZ Stróże, WTZ Proszówki oraz nasz warsztat . Uczestnicy spotkania mieli okazję dobrze się bawić. Ognisko i dyskoteka pozwoliły na relaksację oraz lepsze poznanie się uczestników. Przez cały czas pobytu organizowane były konkursy, w tym plastyczny i literacki o tematyce „jesień”, poszukiwanie ukrytych skarbów w plenerze, i kilka konkursów sprawnościowych.
Obfite poczęstunki, dobra zabawa, a także zdobyte przez naszych uczestników nagrody rzeczowe pozwoliły na długo pozostające miłe wspomnienia.


05.10.2011 obył się wyjazd na Spotkanie Artystyczne „Gaudium et spes”.
Grupa teatralna Zawadiaki zaprezentowała spektakl pt „Posłaniec” przygotowany przez Magdalenę Wiśniewską oraz Łukasza Migdę. W spektaklu brało udział piętnastu uczestników a w pomocy przy oprawie technicznej zaangażowali się wszyscy instruktorzy.
Występ podobał się widzom , został nagrodzony gromkimi brawami .
Po występach teatralnych odbył się konkurs tańca towarzyskiego- cha cha oraz tango.
Nasz Warsztat reprezentowały pary : Maria Papież i Jacek Niemiec oraz Alicja Piech i Jarosław Nosek pod kierownictwem Marii Hajduk.
Około godziny 17-tej ogłoszono wyniki konkursu scenicznego- zdobyliśmy wyróżnienie, tanecznego- pierwsze i drugie miejsce w tangu oraz drugie miejsce w cha chy.
W międzyczasie rozdano też dyplomy i nagrody w konkursie plastycznym. Nasz uczestnik Antoni Merecki otrzymał wyróżnienie za obraz pt . „Barwy lata”-akryl na płótnie.
Po ogłoszeniu wyników ok. godz. 18-tej, udaliśmy się w drogę powrotną do domu.


W wycieczce do Krynicy wzięło udział 17 uczestników wraz z opiekunami – instruktorami oraz kierownik WTZ.
Wyjazd busami warsztatowymi nastąpił w poniedziałek o godzinie 9:00. Do pensjonatu „Józefa „przyjechaliśmy na godzinę 11.30.Zostaliśmy zakwaterowani , a następnie zjedliśmy smaczny obiad. Krynica przywitała nas słońcem, choć temperatura nie była dla nas już zbyt łaskawa. Popołudnie poniedziałkowe spędziliśmy na spacerach po Krynicy. Wieczorem, po kolacji zorganizowano dyskotekę , na której wszyscy świetnie się bawili.
Wtorek przywitał nas deszczem, ale to nie przeszkodziło nam w nowych przygodach .Zaplanowany wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę został odwołany z powodu złych warunków pogodowych. Wybraliśmy się więc do Kamiannej ,gdzie znajduje się skansen pszczelarski. Od przewodnika dowiedzieliśmy się ciekawych wiadomości o pszczołach. Mieliśmy okazję pokosztować miodu a także zakupić różne produkty z wosku pszczelego, miodu i wiele innych.
Wtorek to także wypoczynek w grocie solnej. Wszyscy skorzystali z tego dobrodziejstwa, niektórzy nawet dwukrotnie , a wieczorem świetnie bawiliśmy się przy karaoke.
W środę, po śniadaniu wybraliśmy się busami do niedaleko oddalonej Muszyny. Zwiedziliśmy tam Muzeum Państwa Muszyńskiego, poznaliśmy ciekawe historie o dawnych czasach, ludności żyjącej na tych terenach, ich codziennym życiu. Pogoda w tym dniu poprawiła się, zaświeciło słońce więc wybraliśmy się na górę zobaczyć ruiny zamku.
Nasz wyprawa trochę się przedłużyła, przeszliśmy spory kawał grzbietem góry, podziwiając jesienne krajobrazy i wdychając leśne sosnowe powietrze. Wreszcie dotarliśmy do ruin, gdzie na placu widokowym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zmęczeni wróciliśmy na obiad do Krynicy aby popołudniu wysłuchać koncertu Orkiestry Zdrojowej w sali koncertowej Pijalni Głównej. Nasi uczestnicy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć i wysłuchać takiego pięknego koncertu. W tym dniu po kolacji znów w pensjonacie ” Józefa” rozbrzmiała muzyka, wszyscy śpiewali karaoke.
Następnego dnia przyszła pora aby spakować bagaże, zakupić pamiątki i pożegnać się z Krynicą.


W dniu 14.10.2011r na Hali Sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbył się IV Turniej Futsalu Osób Niepełnosprawnych o Puchar Starosty Brzeskiego. Pomysłodawcami tych zawodów był Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzesku który wraz ze Starostwem Powiatowym w Brzesku zajął się sprawami organizacyjnymi, współorganizatorem było także Stowarzyszenie „Nadzieja” Do turnieju zgłosiło się drużyny: ŚDS Niepołomice, ŚDS Muchówka, WTZ Łapanów, ŚDS Brzesko, WTZ Zawada Uszewska, ŚDS Ujanowice
Wszystkich przybyłych gości powitała pani dyrektor Jolanta Piech.
Swoją obecnością zaszczycili nas, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Maria Góra przedstawiciel starostwa Vice starosta Pan Ryszard Ożóg.
Po zaciętej rywalizacji pod okiem sędziego Mariusza Stolarza turniej wygrał ŚDS Brzesko, II miejsce zajął ŚDS Niepołomice, III miejsce wywalczyli uczestnicy z WTZ Łapanów. Dodatkowo nagrody przyznano najlepszemu zawodnikowi i bramkarzowi turnieju.
Każda z uczestniczących drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.


Na zaproszenie wystosowane przez ŚDS w Brzesku, nasz WARSZTAT odpowiedział pozytywnie organizując wyjazd do siedziby ŚDS na zabawę andrzejkową dnia 23-11-2011r. Naszą placówkę reprezentowało piętnastu uczestników ora dwóch instruktorów wraz z kierowcą. Grupa na miejsce dotarła przed godzina 10.00, tam już rozpoczynała się zabawa z udziałem uczestników ŚDS Brzesko i ŚDS Żegocina.
Nasi podopieczni chętnie włączyli się do zabawy, przy odtwarzanej muzyce o różnorodnym stylu przy której każdy mógł się wytańczyć i wybawić do woli. Organizatorzy urozmaicali zabawę taneczną wplatając w nią konkursy i wróżby andrzejkowe. Wspólna zabawa została na chwilę przerwana ze względu na ciepły posiłek po którym muzyka i taniec wznowiono.
Uczestnicy mieli również zapewnione napoje podczas zabawy. Zauważalne było wzmocnienie integracji między uczestnikami jednostek obecnych na zabawie andrzejkowej. Po godzinie 13??00 nasza grupa wyjechała w drogę powrotną do WTZ w Zawadzie Uszewskiej.


Dnia 23 listopada 2011 roku grupa uczestników naszego warsztatu wzięła udział w zabawie andrzejkowej, zorganizowanej przez wtz w Łyszkowicach. Opiekunami grupy byli: M. Wiśniowska oraz J. Sperka. Zabawa rozpoczęła się o godz. 15.00, przywitaniem wszystkich zaproszonych gości, wśród których byli także uczestnicy z wtz Proszówki, wtz z Proszowic a także sąsiadujący podopieczni DPSu w Łyszkowicach, wraz z opiekunami. Do tańca przygrywał miejscowy zespół młodzieżowy wraz z solistką. Gospodarze przygotowali i przeprowadzili tradycyjne andrzejkowe wróżby, min. lanie wosku przez klucz. Wspólna zabawa i słodki poczęstunek sprawiły , że wszystkim dopisywał dobry humor .Przygotowano także dla wszystkich gorący posiłek. Nasza grupa , ze względu na dzielącą nas dość sporą liczbę kilometrów pożegnała się jako pierwsza. Na koniec podziękowaliśmy za zaproszenie oraz wyborną zabawę a także złożyliśmy wszystkim życzenia świąteczne, przekazując pamiątkowy stroik bożonarodzeniowy. O godzinie 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.


Dnia 24.11.2011r. w Domu Strażaka w Zawadzie Uszewskiej odbyła się zabawa andrzejkowa dla osób niepełnosprawnych.
Organizatorem był nasz warsztat który do wspólnej zabawy zaprosił zaprzyjaźnione placówki. Na zaproszenie przybyciem odpowiedzieli ŚDS Brzesko, WTZ Łapanów, WTZ Proszówki, WTZ Dębica.
O godzinie 14:00 kierownik Marian Piech oficjalnie rozpoczął zabawę. Uczestnicy bawili się przy muzyce disco. Między czasie kadra naszego warsztatu organizowała wróżby m. in. lanie wosku co wywołało mnóstwo śmiechu oraz radości.
Nie zabrakło oczywiście pysznego poczęstunku, była fasolka, ciasta i napoje. Wszyscy bawili się wybornie. Uczestnicy pełni euforii oraz pozytywnych wrażeń powrócili do domów.


Nasza grupa uczestniczyła w zawodach strzeleckich organizowanych przez Dyrekcje I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego i Warsztatu Terapii Zajęciowej z Proszówek. O godzinie 9:45 kierownik bocheńskich WTZ z Proszówek – Edward Firek uroczyście przywitał uczestników wraz z opiekunami i rozpoczął oficjalnie zawody strzeleckie. Na zawody przybyło kilka warsztatów : WTZ Nowy Sącz, WTZ Siołkowa, ŚDS Bochnia, WTZ Zawada Uszewska, WTZ Proszówki, WTZ Stróże, WTZ Łapanów. Nasz warsztat reprezentowali : Paweł Gołąb, Jacek Niemiec, Szymon Nieć, Krzysztof Rachwalski, Janusz Widlak.
W zawodach uczestniczył pan kierownik Marian Piech oraz instruktorzy : Adam Dzięgiel i Jan Sperka. Po zaciętej i wyrównanej walce nasza ekipa osiągnęła najlepsze rezultaty i wygrała w klasyfikacji drużynowej I miejsce. Po zawodach o godzinnie 14:00 odbyło się uroczyste rozdanie nagród oraz zabawa dla uczestników. Po zabawie wróciliśmy do domu w godzinach wieczornych.