II OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ARTYSTYCZNE Osób Niepełnosprawnych
„Moje Malowanie”
W dniach 04.05.2010.-07.05.2010 w Domu Wczasowym „RYSY” w Bukowinie Tatrzańskiej odbywały się II spotkanie artystyczne osób niepełnosprawnych „Moje malowanie” którego organizatorem po raz kolejny był Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. W spotkaniu wzięły udział następujące placówki opiekuńczo – wychowawcze: WTZ Siołkowa, WTZ Kraków os. Górali, WTZ Słupsk , WTZ Dominikowie, WTZ Dębica ,WTZ Bobrowa Wola , WTZ Hajnówka oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Brzeska. W plenerze malarskim wzięło udział 131 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Celem tego spotkania była integracja społeczna osób niepełnosprawnych , wspólne tworzenie prac plastycznych, uwrażliwienie na otaczające piękno natury, wyrobienie kreatywności poznawanie tajników rysunku i malarstwa, propagowanie terapii przez sztukę jako skutecznej formy rehabilitacji oraz wspólna relaksacja poprzez zabawy sportowe, spacery i kąpiele w basenach termalnych.
Częścią integralną spotkań artystycznych był ogłoszony w czasie ich trwania I Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „MUZYKA MALOWANA WYOBRAŹNIĄ”
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Muzyka malowana wyobraźnią ” jest integracja uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych z osobami niepełnosprawnymi, rozwój osobisty uzdolnionych artystycznie osób niepełnosprawnych oraz pokonywanie izolacji społecznej poprzez zmianę ich wizerunku i uczestnictwo w różnorodnych działaniach twórczych. W roku 2010 Konkurs objęty został honorowym patronatem Banku Zachodniego WBK. Dotychczas w program zaangażowane zostały: Bank Zachodni WBK, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oddział Zamek Dębno, Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. W programie „Muzyka Malowana Wyobraźnią.” realizowane są działania skierowane zarówno do osób z niepełnosprawnością, jak i organizacji udzielających im wsparcia. Organizatorzy chcą ukazać osoby niepełnosprawne jako twórcze, obdarzone talentami, z których czerpać możemy wszyscy. Jesteśmy przekonani, że dzięki rehabilitacji prowadzonej w Warsztatach Terapii Zajęciowej osoby niepełnosprawne uczestniczyć mogą w życiu społecznym w sposób, który jest źródłem satysfakcji dla nich, dla rodziny i dla osób zaangażowanych w ich rozwój. Organizatorzy promują arteterapię jako skuteczną formę rehabilitacji społecznej i wzmacniania systemu Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy. Program „Muzyka Malowana Wyobraźnią” stwarza także możliwość ukazania artystycznych osiągnięć osób niepełnosprawnych i warsztatów. Prace artystów z niepełnosprawnością prezentujemy szerokiej publiczności poprzez aranżowanie wystaw w przestrzeni miejskiej, wydawanie wykonanych prac w formie widokówek oraz organizowanie wystaw pokonkursowych.
Już po raz piąty grupa teatralno-muzyczna „Zawadiaki”z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej wzięła udział w Krakowskich Spotkaniach Osób Niepełnosprawnych „Gaudium et Spes”. Nasz Warsztat prezentował się w różnych formach artystycznych, takich jak taniec klasyczny, przedstawienie sceniczne oraz malarstwo. Przygotowania do prezentacji trwały przez wiele miesięcy i były wypełnione ciężką pracą terapeutów z podopiecznymi. Pracownicy oraz uczestnicy Warsztatu dołożyli wiele starań, aby efekt końcowy był jak najlepszy.
Dzień 07.10. 2010 okazał się dla naszego Warsztatu wyjątkowo szczęśliwy. Na wstępie otrzymaliśmy informacje, iż w konkursie malarskim I miejsce zajęła nasza uczestniczka Bernadeta Bant za pracę pt.”Moje miasto”. W trakcie prezentacji scenicznej nasza grupa teatralno-muzyczna”Zawadiaki” wystawiła sztukę autorską pt.”Przebudzenie”, która została owacyjnie przyjęta przez widownię. Po zakończeniu prezentacji scenicznej wszystkich zespołów biorących udział w tym dniu, rozpoczęła się najważniejsza część przeglądu, czyli przyznanie Nagrody Publiczności czyli GAUDYNKI. Bardzo miłym dla nas zaskoczeniem było przyznanie tej nagrody właśnie naszej grupie. Na uwagę zasługuje fakt,iż nagroda ta została nam przyznana aż 36 punktami na 40 możliwych. Jest to już druga nagroda publiczności zdobyta przez nasz Warsztat. Następnie odbył się konkurs tańca klasycznego. W kategorii – walc angielski nasi reprezentanci Małgorzata Orłowicz i Jarosław Nosek zajęli I miejsce a Marysia Papierz oraz Jacek Niemiec – miejsce II. Po zakończeniu turnieju tańca wszyscy uczestnicy konkursu udali się na dyskotekę integracyjną a jury konkursu scenicznego kończyło już obrady. O godzinie 18.00 przewodnicząca jury ogłosiła wyniki konkursu. Nasz zespół „Zawadiaki” ze sztuką „Przebudzenie” zajął II miejsce w konkursie scenicznym.
W konkursie scenicznym wzięło udział 47 grup artystycznych reprezentujących różne placówki rehabilitacyjne. Przegląd twórczości osób niepełnosprawnych trwał przez cztery dni i wzięło w nim udział około 500 osób niepełnosprawnych. Zdobycie tak wysokiego miejsca w przeglądzie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem ale też mobilizacją do dalszej intensywnej pracy.
W dniach 07.06.10 – 11. 06.10 r. uczestnicy wraz z kilkoma rodzicami oraz kadrą WTZ wzięli udział w wycieczce do Augustowa. Po około 10 godzinach podróży dotarli na miejsce do ośrodka wypoczynkowego „BPIS” w Augustowie. Tydzień na Mazurach spędzili razem z uczestnikami i kadrą z zaprzyjaźnionych warsztatów z Hajnówki. Ośrodek był położony nad jeziorem Necko . Następne dni upływały szybko i przyjemnie. Podczas trwania wycieczki odbył się 2 godzinny rejs statkiem szlakiem Rospudy , w trakcie którego podopieczni usłyszeli wiele ciekawych historii dotyczących tego zakątka . Inną atrakcją był 2 godzinny przejazd zabawną Wigierską Kolejką Wąskotorową, podczas której można było podziwiać przepiękne mazurskie okolice. Ponadto wieczorami były organizowane dyskoteki , w trakcie których uczestnicy obu warsztatów świetnie się bawili. Obok domków znajdowało się boisko do siatkówki i kilka huśtawek , które w wolnych chwilach były oblegane przez uczestników jak i kadrę.
W dniach 13-15.10.2010 r. uczestnicy naszego warsztatu wraz z opiekunami wzieli udział w 3 – dniowej wycieczce do Krynicy. Na miejscu byliśmy zakwaterowani w pensjonacie „Józefa” znajdującym się w centrum Krynicy. W pierwszym dniu pobytu po obiedzie część grupy wybrała się na zwiedzenie Krynicy, a druga część poszła na Jaworzynę Krynicką. Po kolacji w pensjonacie zorganizowano dyskotekę połączoną z karaoke. Drugiego dnia pobytu cała grupa udała się kolejką zimową na Górę Parkową gdzie można było podziwiać panoramę Krynicy i okolic.
W drugiej części dnia uczestnicy skorzystali z inhalacji w grocie solnej oraz z dobrodziejstw pijalni wód mineralnych. Grupa zainteresowanych uczestników odwiedziła Muzeum Zabawek.
W ostatnim dniu uczestnicy wraz z opiekunami udali się na ostatni spacer po Krynicy i zakup pamiątek.
Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni.
Dnia 24.11.2010r o na bocheńskiej strzelnicy w I Liceum Ogólnokształcącym, odbyły się zawody strzeleckie organizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Proszówek. O godzinie 10:00 kierownik bocheńskich WTZ z Proszówek – Edward Firek W zawodach prócz naszej 5-cio osobowej grupy zawodników, w skład której wchodzili; Mirosław Mazurkiewicz, Szymon Nieć, Jarosław Nosek, Janusz Widlak oraz Paweł Gołąb, udział wzięły-WTZ Proszówki,, WTZ Łyszkowice, WTZ Siołkowa, WTZ Stróże, WTZ Łapanów, WTZ Nowy Sącz „MADA”, WTZ Kraków os. Górali. Po zaciętej i wyrównanej walce nasza ekipa osiągnęła najlepsze rezultaty i wygrała w klasyfikacji drużynowej. Pierwsze miejsce przypadło nie tylko drużynie ale i w klasyfikacji indywidualnej Mirosławowi Mazurkiewiczowi, z doskonałym wynikiem 98-miu punktów. Nie byle jakim wynikiem w klasyfikacji instruktorów, poszczycili się również opiekunowie drużyny: kierownik Marian Piech oraz Marek Zych, uzyskując równe wyniki po 98pkt, a tym samym zajmując 3cie miejsce ex aequo. Po Zawodach o godzinie 14:00 odbyło się uroczyste rozdanie nagród oraz zabawa dla uczestników.
24.11.2010 r. w Domu Strażaka w Gnojniku odbyła się zabawa andrzejkowa dla osób niepełnosprawnych. Organizatorem był nasz warsztat który do wspólnej zabawy zaprosił zaprzyjaźnione placówki. Na zaproszenie odpowiedzieli uczestnicy WTZ Łapanowa ,Bochni i ŚDS Brzesko. Zabawa rozpoczęła się o godz. 14 00. Uczestnicy bawili się przy dźwiękach muzyki disco.
W międzyczasie kadra naszego WTZ organizowała konkursy, zabawy – wróżby andrzejkowe ,które urozmaiciły i uatrakcyjniły imprezę. Na stołach nie zabrakło wyśmienitego poczęstunku t.j ciasta, napoje, także serwowano bigos, sałatki i przystawki. Widoczne zadowolenie na twarzach uczestników motywuje nasz WTZ do organizowania kolejnych spotkań integracyjnych.
Spotkanie Wigilijne w Biesiadkach. 17 grudnia 2010roku czternastoosobowa grupa kolędnicza z naszych warsztatów uczestniczyła w wigilii organizowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Stanisława Kostki w Biesiadkach.
Po przyjeździe zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez panią dyrektor i innych pracowników. Przed rozpoczęciem uroczystości każdy mógł skorzystać z profilaktycznego badania cukru. Przy stole szanownych gości zasiadł między innymi wójt gminy Gnojnik Sławomir Paterek. Na wstępie dyrektor szkoły, pani Dorota Pałka, przywitała wszystkich przybyłych gości, złożyła życzenia i zaprosiła do obejrzenia przedstawień przygotowanych przez uczniów tutejszej szkoły. Młodzi aktorzy najpierw przedstawili historię narodzin Jezusa, później rozbawili wszystkich do łez prezentując „Prawdziwą historię Czerwonego Kapturka”. Po wyczynach młodych aktorów przyszła kolej na nas. Pomimo małych niedogodności aktorzy z warsztatów świetnie sobie poradzili na scenie. Chór aniołów oraz pozostali aktorzy po wykonaniu ostatniej piosenki zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy łamaliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do stołów na wigilijny obiad, podczas którego słuchaliśmy przygrywanych kolęd. Niestety nie mogliśmy uczestniczyć do końca wigilijnej uroczystości, gdyż czas nas naglił. Najedzeni i zadowoleni z naszego występu wróciliśmy na warsztaty.