ROK 2008

W dniu 24.01.2008r. młodzież wraz opiekunami WTZ uczestniczyła w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Tuchowie Podczas tegorocznego Przeglądu nasi aktorzy przestawili jasełka p.t. „Bóg miłości”. Program przygotowany był przez instruktorów Marię Hajduk i Tomasza Nalepę. W przestawieniu wystąpili : M . Papież. R .Sosnowska . M. Mach . A . Piech . I . Pizdor. A . Klimek . J .Kulas B. Bant . E. Tyka . W. Kukla . J Pawełek . K. Rachwalski . J. Widlak . J. Niemiec . P Gołąb .
Po naszym występie dostaliśmy pamiątkowego aniołka dyplom . a także podarunki od firmy Seni. Każdy z występujących otrzymał upominek. Nastepnie zasiedliśmy na widowni i podziwialiśmy kolejnych wykonawców przeglądu . o godz. 18:00 natopiło ogłoszenie wyników w konkursie szopek bożonarodzeniowych, a także rozdanie dyplomów i nagród, po czym udaliśmy się w powrotną podróż do swoich domów.


Dnia 16.02.2008r. uczestnicy oraz kadra z WTZ Zawada Uszewska brali udział w wyjeździe do Ptaszkowej gdzie odbyła się 53 Zintegrowana Zimowa Spartakiada. Po przybyciu do ośrodka sportów zimowych w Ptaszkowej natopiło przywitanie wszystkich gości z Polski oraz Francji i oficjalnie ogłoszenie otwarcia Spartakiady oraz zapalenie znicza.
Następnie zaproszono opiekunów oraz młodzież z przybyłych 20 warsztatów do udziału w konkurencjach które przygotowano dla uczestników na hali sportowej w szkole .
Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w konkurencjach. Jako pierwsze rozpoczęto kręgle chłopców, kolejno dziewczyny. Następie rzut woreczkiem do bałwanków , dziewczęta i chłopcy, Na koniec rozegrano konkurencje drużynowe – rzut piłką do kosza.
Nasi zawodnicy jak zwykle pokazali na co ich stać, gdyż Janusz Widlak uzyskał I miejsce do rzutu do bałwanka , a Renata Sosnowska wywalczyła II miejsce w tej konkurencji . Świetnie spisała się także Violetta Kukla która zdobyła III miejsce w kręglach . Po zakończonych konkurencjach ogłoszono wyniki i wręczono dyplomy zwycięzcom.


W dniu 15.06.2008 r., młodzież wraz z kadrą WTZ uczestniczyła w Pikniku Rodzinnym w Uszwi gdzie nasi aktorzy przestawili program sceniczny pod tytułem „Gwiazda Polarna”, przenosząc widzów na daleką północ . Przedstawiona została historia dwóch Eskimosów wracających z polowania i ich przygodach oraz pomocy Gwiazdy Polarnej w odnajdywaniu dobrej drogi – drogi do drugiego człowieka. Następnie Renata Sosnowska, Maria Papież , Maria Rachwalska oraz Paweł Gołąb zaśpiewali piosenkę „Przetańczyć z tobą chce cało noc”, „Wiosna” , „Balladę majową” oraz piosenkę nowo poznaną pod tytułem „Zabiorę Cię” Akompaniował do piosenki na gitarze instruktor Tomasz Nalepa. Program sceniczny oraz piosenki podobał się widzom nagradzając naszych wykonawców gromkimi brawami. Podczas Pikniku mogliśmy także zaprezentować prace wykonane przez uczestników WTZ. Po udanym występie oraz oglądnięciu oferowanych atrakcji pełni pozytywnych wrażeń powróciliśmy do domu.


W dniu 12.06.2008r., odbyła się VI Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Gnojniku. Organizatorem tegorocznej spartakiady było Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. W zawodach udział wzięli uczestnicy z następujących warsztatów: Proszówki, Brzesko, Kraków, Siołkowa, Stróże, Podolany, Dąbrowa Tarnowska, Trzebinia, Zawada Uszewska oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzesku. Oficjalne rozpoczęcie Spartakiady odbyło się 0 godzinie 10.00, na stadionie w Gnojniku. Swoje przemówienie wygłosili Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” Ewa Cierniak-Lambert, oraz wójt Gminy Gnojnik Wojciech Rzepa.
Rozegrano 5 konkurencji sportowych: rzut woreczkiem do celu dziewczyny, rzut piłką lekarską chłopcy, sztafeta integracyjna chłopcy i dziewczyny, tor przeszkód(slalom z piłką dziewczyny i chłopcy oraz piłki do celu na chuście animacyjnej. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w poszczególnych konkurencjach.
Jako pierwsze rozpoczęto zawody w rzucie woreczkiem do celu dziewczyn. Później rozegrano zawody w rzucie piłką lekarską, chłopców. Nasi zawodnicy jak zwykle pokazali na co ich stać .Janusz Widlak zajął I miejsce w rzucie piłką lekarską, a tym samym obronił tytuł mistrza ubiegłego roku. Kolejną konkurencją, którą przeprowadzono była sztafeta integracyjna(mieszana) dziewczyn i chłopców. Po niej rozegrano konkurencję slalom z piłką dziewczyn i chłopców. Nasi zawodnicy wykazali się dużą sprawnością i umiejętnościami gdyż Paweł Gołąb i Urszula Tekiela zajęli II miejsce odpowiednio w kategorii chłopców i dziewczyn. Na koniec przeprowadzono konkurencje w rzucie piłeczkami do celu na chuście animacyjnej. Była to konkurencja drużynowa. Nasi zawodnicy zajęli w tej konkurencji II miejsce. Wszyscy uczestnicy ,biorący udział w zawodach otrzymali medale i puchary, jak również nagrody rzeczowe.
Po zakończeniu wszystkich dyscyplin sportowych wszyscy mogli uzupełnić spalone kalorie pysznym obiadem. Po obiedzie odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników. Nagrody wręczali prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” Ewa Cierniak-Lambert oraz kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Marian Piech. Oficjalne zamknięcie Spartakiady odbyło się w późnych godzinach popołudniowych.


Gaudium 2008
„Wspominając wszystkich artystów biorących dotąd udział w Przeglądach Zespołów Artystycznych od 1979roku wyrażamy wdzięczność każdemu twórcy i każdemu kto uczestniczy w tworzeniu warunków i odpowiedniego klimatu do rozwoju twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych..”

W dniach 29 września do 02 października w Nowohuckim Centrum Kultury odbywały się po raz kolejny spotkania artystyczne osób niepełnosprawnych „Gaudium 2008” Grupa teatralno – muzyczna Warsztatu Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej w ostatnim dniu przeglądu wystawiła sztukę pt. „Gwiazda polarna” która była opowieścią o dwóch eskimosach wracających z polowania, ich przygodach w czasie tego powrotu oraz pomocy gwiazdy Polarnej w odnajdywaniu dobrej drogi – drogi do drugiego człowieka. Sztuka ta została bardzo dobrze przyjęta przez widzów oraz wyróżniona jako jedna z niewielu przez jury konkursu scenicznego. Dużym sukcesem naszych podopiecznych było zajęcie II miejsca przez Antoniego Merecika za pracę Pt. „Mój sen” oraz wyróżnienia dla pracy Agnieszki Serwin „Świat kolorowych aniołów” w kategorii malarstwo. Wyróżnienie otrzymał również kościół wykonany z zapałek przez Mirosława Mazurkiewicza. Po zakończeniu konkursu scenicznego, rozpoczął się konkurs tańca towarzyskiego w którym wzięło udział 35 par tanecznych z 14 jednostek. Nasz Warsztat reprezentowały dwie pary taneczne: Jarosław Nosek i Maria Papierz oraz Przemysław Kowalczyk i Alicja Piech. Po zakończeniu konkursu tanecznego jury konkursu udało się na naradę po której odbyło się ogłoszenie wyników. I znów czekała nas bardzo miła niespodzianka. Na pierwszym miejscu zostali sklasyfikowani nasi uczestnicy – Jarosław Nosek i Marysia Papierz. Zdobycie przez nasz WTZ aż tylu nagród i wyróżnień jest dla nas ogromnym sukcesem biorąc pod uwagę to, iż w roku bieżącym w samym tylko konkursie scenicznym brało udział 35 grup teatralno-muzycznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej Środowiskowych Domów Pomocy oraz szkół integracyjnych. Sukces ten był możliwy dzięki ciężkiej pracy kadry Warsztatów na co dzień pracującej z podopiecznymi oraz ogromnej cierpliwości i pracowitości naszych uczestników.


Dnia 07 listopada 2008 roku w obiekcie kręgielni TKKF „SOKÓŁ” w Brzesku odbył się IV Małopolski Turniej Osób Niepełnosprawnych w Kręglach Klasycznych. Rozpoczęcie turnieju nastąpiło o godz. 10.00. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” z Gnojnika oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej. Zawody zostały rozegrane na czterech torach w kategoriach mężczyźni oraz kobiety. W zawodach udział wzięły osoby niepełnosprawne reprezentujące Warsztaty Terapii Zajęciowej z następujących miejscowości: Zawada Uszewska, Łapanów, Proszówki, Brzesko, Kraków, Tarnów, Stróże, Siołkowa oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Brzeska. Po raz pierwszy w tym roku gościliśmy reprezentacje WTZ z Dębicy oraz Bobrowej Woli z województwa Podkarpackiego. W turnieju udział wzięło 100 osób niepełnosprawnych. Zwycięzcy turnieju zostali nagrodzeni pucharami medalami oraz dyplomami. Dla każdej drużyny przewidzieliśmy drobne nagrody rzeczowe. Po zakończonych rozgrywkach wszyscy uczestnicy Turnieju udali się na tradycyjny obiad do restauracji „PAWILON”.
Klasyfikacja indywidualna:
Mężczyźni: 1.Krzysztof Mrożek – ŚDS Brzesko, 2.Janusz Widlak – WTZ Zawada, 3.Józef Święch – ŚDS Brzesko
Kobiety: 1.Ewelina Białkowska – WTZ Dębica, 2.Maria Szostak – WTZ Dębica, 3.Agnieszka Sobczyk – WTZ Łapanów
Klasyfikacja ogólna: 1.WTZ Dębica -336 pkt, 2.WTZ Zawada Uszewska – 334 pkt, 3.WTZ Proszówki – 328 pkt.

Celem Integracyjnego Turnieju Osób Niepełnosprawnych w kręglach klasycznych jest dostarczanie uczestnikom radości z osiąganych sukcesów, pozytywnych emocji płynących z zasad sportowej rywalizacji, przełamywanie barier psychicznych, zdrowotnych, poznawczych, wspólna zabawa oraz popularyzowanie kręglarstwa wśród osób niepełnosprawnych. Tego rodzaju aktywność sportowa to doskonały sposób na połączenie rywalizacji sportowej z zabawą oraz wymiany doświadczeń i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.


24 października  2008roku w Sali koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galerii „Sztuka Niepełnosprawnych  Wśród Nas”. Impreza ta odbywała się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Warszawy  pani Hanny Gronkiewicz – Waltz.  W przeglądzie tym wzięło  udział  14 zespołów reprezentujących środowiska osób niepełnosprawnych  z terenu całego kraju. Powiat brzeski    reprezentowała grupa teatralno-muzyczna działająca w  Warsztacie  Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej.  W  trakcie przeglądu przedstawiliśmy sztukę autorską pt.  „Gwiazda Polarna” która została owacyjnie przyjęta przez  widownię.  Równolegle z przeglądem scenicznym prowadzony był konkurs plastyczny w którym również uczestniczyliśmy. Bardzo miłym dla nas zaskoczeniem w czasie ogłoszenia werdyktu jury  była informacja o  zdobyciu wyróżnienia  w konkursie plastycznym oraz  docenienie ogromnego wysiłku włożonego przy przygotowaniu  programu scenicznego.