ROK 2006

W dniu 15.01.2006r Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej wziął udział w Przeglądzie Kolędniczym w Uszwi organizowanym przez GOK w Gnojniku. W tym samym dniu nasz zespół wystawił jasełka w kościele w Dębnie.


Dnia 17.01.2006r. w budynku WTZ odbyło się Spotkanie Opłatkowe z udziałem naszych podopiecznych, ich rodziców pracowników oraz zaproszonych gości.


W dniu 25.01.2006r. Zespół Teatralny z WTZ wziął udział w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Tuchowie oraz w organizowanym konkursie szopek bożonarodzeniowych w którym zdobyliśmy wyróżnienie.


W dniu 09.02.2006r. w budynku WTZ odbyło się spotkanie walentynkowe pod hasłem „Miłość niejedno ma imię” na które zaprosiliśmy młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Brzeska.


Grupa zawodników z naszego warsztatu wraz z opiekunami 04.03.2006r. wzięła udział w 51 Zintegrowanej Zimowej Spartakiadzie w Ptaszkowej. W jednej z konkurencji nasz podopieczny wywalczył brązowy medal.


Grupa uczestników z naszego warsztatu wraz z opiekunami 27.04.2006r. wzięła udział w I Festiwalu Piosenki w Łapanowie. Dwie piosenki zaprezentowane przez nasze uczestniczki : „Miłość”, i „Więc chodź, pomaluj mój świat”, zajęły w ocenie jury dwa równorzędne II miejsca.


W dniu 10.05.2006r. odbyło się spotkanie w naszym warsztacie z gośćmi z Ukrainy, którzy reprezentowali fundację „Aster” wspomagającą osoby niepełnosprawne pochodzenia polskiego mieszkające na Ukrainie.


W dniu 25.05.2006r Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej wziął udział w Ogólnopolskim Pikniku Muzycznym w Trzebini. Nasi aktorzy przedstawili autorki spektakl pt. „Niewidomi”, który został nagrodzony wyróżnieniem.


Grupa teatralna z naszego warsztatu wraz z opiekunami 10.06.2006r. wzięła udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Form Twórczych w Podolanach. Nasz zespół zaprezentował spektakl pt. „Niewidomi”. Poza nagrodami nasi artyści otrzymali gromkie brawa i wyróżnienie.


Dnia 11.06.2006r. na placu Zespołu Szkół w Uszwi odbył się festyn organizowany przez Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum pod hasłem „PÓKI ZDROWIE MIESZKA W CIELE, PÓTY ZDROWIE I WESELE” na którym nasz zespół teatralny „A czemu nie” wystąpił gościnnie prezentując spektakl „Niewidomi”.


W dniu 9.07.2006 r. odbyła się IV Spartakiada Osób Niepełnosprawnych na stadionie LKS „Błyskawica” organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Potrzebującym i Zapobiegania Patologiom Społecznym „Pomocna Dłoń” i Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. Wśród zaproszonych gości było 10 placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych m.in. WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej, WTZ Proszówki, WTZ Siołkowa, WTZ Brzesko, WTZ Trzebinia, WTZ Kraków, WTZ Łapanów, WTZ Zawada Uszewska, Ś.D.S Brzesko, DPS Brzesko.


W dniu 10 września 2006 roku odbył się Piknik na ranczu w Brzesku zorganizowany po raz pierwszy przez brzeskie Warsztaty Terapii Zajęciowej, do udziału w nim został zaproszony Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej. Nasz zespół teatralny „A czemu nie” przedstawił spektakl aktorsko – muzyczny pt. „Niewidomi”, który spotkał się z dużym uznaniem i podziwem ze strony przybyłej publiczności.


W dniach 14.09.2006 – 15.09.2006 miał miejsce wyjazd naszej grupy teatralnej „A czemu nie” do Ostrowca Świętokrzyskiego na festiwal „Z muzyką przez życie 2006”. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie „Szansa” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zespół zaprezentował przedstawienie muzyczno – teatralne „Niewidomi”, swój dorobek artystyczny zaprezentowało w sumie 18 zespołów z różnych placówek z całego kraju, świadczących usługi na rzecz osób niepełnosprawnych.


4 października 2006r. uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział w V Zintegrowanej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ” Złota jesień Osób Niepełnosprawnych” w Stróżach. W zawodach sportowych rywalizowały 24 drużyny Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa Małopolskiego. Mimo tak dużej  konkurencji nasi podopieczni wywalczyli pierwsze i drugie miejsce na podium.
K. Cicha  – I miejsce w rzucie piłką,
W. Kukla  – II miejsce  w rzucie piłką lekarską.
Możemy być dumni, iż pomimo tak krótkiego okresu działalności  (Warsztat działa od grudnia 2004r) nasi uczestnicy osiągają tak wysokie lokaty w rywalizacji sportowej i nie tylko. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele Samorządów lokalnych, senator RP Pan St. Kogut, oraz sponsorzy nagród.
Po zmaganiach sportowych  rozegrany został mecz towarzyski pomiędzy Reprezentacją Sądeczczyzny a GKS Bełchatów.


W dniach 10 do 13 października 2006r w Nowohuckim Centrum Kultury  odbyły się 28 Spotkania Artystyczne „Gaudium”. Celem tych spotkań jest  możliwość zaprezentowania na scenie oraz w konkursie plastycznym twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Patronat honorowy nad tegorocznymi spotkaniami sprawował Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.  Nasz Warsztat w dniu 2006.10.13 reprezentowała grupa teatralna „A czemu nie” która zaprezentowała autorską sztukę pt. „Niewidomi”. Teksty sztuki napisała Agnieszka Kaczmarczyk – Kurzydło a muzykę skomponował Wojciech Sowa. W tym dniu na scenie zaprezentowało się łącznie dwanaście zespołów artystycznych. Podczas naszej prezentacji każdy z naszych podopiecznych „dawał z siebie wszystko”. Po prezentacji wszystkich zespołów odbył się konkurs tańca towarzyskiego. W czasie jego trwania obradowało jury konkursu scenicznego w pięcioosobowym składzie. Wreszcie nadszedł moment ogłoszenia wyników, na który z niecierpliwością  czekały wszystkie  zespoły prezentujące swoją twórczość. Nasza grupa otrzymała drugie wyróżnienie co jest dla nas bardzo dużym osiągnięciem związku z tym iż w  tegorocznych spotkaniach  wystąpiły 43 zespoły z terenu całej polski a także goście z zagranicy. Równorzędnie  z konkursem scenicznym odbywał się konkurs plastyczny. Nie sposób opisać radości  naszych podopiecznych oraz kadry, gdy nasz uczestnik Antoni Marecki otrzymał  I miejsce w kategorii malarstwo  za pracę pt. „Moje myśli”, a drugi nasz uczestnik Jarosław  Pawełek otrzymał wyróżnienie za pracę pt. „Biesiada”.  Pełni radości i szczęścia  podopieczni naszych Warsztatów powrócili do domów. Wspólne świętowanie   w klimacie obcowania z kulturą dało dodatkową możliwość rozwoju osobowego dla uczestników naszego Warsztatu oraz doświadczania doznań artystycznych. Pozwoliło także na zawieranie nowych przyjaźni i czerpania przez naszych podopiecznych  pozytywnych wzorów i  inspiracji.


Dnia 27 listopada 2006r.  na strzelnicy I-go Liceum Ogólnokształcącego w Bochni odbyły się pierwsze zawody strzeleckie dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Organizatorami zawodów  był Warsztat Terapii Zajęciowej w Proszówkach oraz Dyrekcja I Liceum. Zawodnicy strzelali z broni pneumatycznej do tarczy z odległości 10 m. Każdy zawodnik oddawał 10 strzałów. Nasi uczestnicy osiągnęli drużynowo 406 punktów, co dało im I miejsce w klasyfikacji ogólnej. Również w klasyfikacji indywidualnej nasi uczestnicy  odnieśli duży sukces. Mirosław Mazurkiewicz zajął II miejsce z wynikiem 90 pkt  a Paweł Gołąb III miejsce. W zawodach uczestniczyło  siedem drużyn strzeleckich  WTZ Polski Południowej.  Po zakończeniu zawodów wszyscy zawodnicy  udali się do Proszówek gdzie zostały rozdane dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe dla zwycięzców zawodów.  Całość imprezy zakończyła dyskoteka, po której wszyscy w świetnych humorach wrócili do domów. Organizacja tych zawodów dowiodła, iż nie ma dyscyplin sportowych „zakazanych” dla osób niepełnosprawnych. Odpowiednie przygotowanie oraz zabezpieczenie treningów i zawodów pozwala osobom niepełnosprawnym uczestniczyć w prawie każdej dyscyplinie sportowej. Chcę tą drogą  serdecznie podziękować właścicielom „Rancza Pasja” Marcie i Wacławowi Synowiec za umożliwienie przygotowania naszych uczestników do tych  zawodów. To dzięki Wam  nasz sukces był możliwy.


W grudniu 2006 roku Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku ogłosił konkurs na szopkę  oraz ozdobę choinkową. W konkursie udział brały  przedszkola, szkoły podstawowe,  gimnazja,  szkoły ponad gimnazjalne z terenu Powiatu Brzeskiego oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Brzeska i Zawady Uszewskiej. W konkursie wzięło udział ponad 100 prac. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się dnia 2007.01.04. o godzinie 17.00 w Piwnicy Brzeskiej. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez Dyrektora  MOK Panią Mgr Małgorzatę Cuber, po czym nastąpił moment ogłoszenia wyników. Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej  Kowalczyk Przemysław. W związku z tym iż rozdanie nagród odbyło się wieczorem a  Przemek jest mieszkańcem Iwkowej, w jego imieniu nagrodę odebrała Ania Klimek.
To dla nas ogromny sukces. Zajęcie I miejsca w tym konkursie dało naszym podopiecznym  wiele satysfakcji i radości. Działamy dopiero od dwóch lat a możemy już poszczycić się wieloma nagrodami. Zadowolenie nasze jest tym większe iż poziom konkursu w tym roku był wyjątkowo wysoki. Chcę przy tej okazji podziękować wszystkim instruktorom WTZ Zawada za olbrzymią pracę wykonywaną codziennie z uczestnikami  dzięki której  możliwe jest osiąganie sukcesów w różnych zawodach i konkursach  przez  nasze Warsztaty. Uroczystość uświetnił zespół muzyczny „Betlejem”,  który zaprosił  wszystkich obecnych do wspólnego kolędowania. W  dalszej części wieczoru  prezentowany  był dorobek literacki  uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Uczniowie zaprezentowali swoje wiersze oraz fragmenty prozy.
„Otrzymanie tej nagrody mam nadzieję zapoczątkowało kolejny rok sukcesów WTZ w Zawadzie Uszewskiej. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Kierownika  Pana Mariana Piecha oraz całej kadry instruktorskiej  Warsztatu Terapii Zajęciowej ten sukces był możliwy” – powiedziała Pani Ewa Cierniak- Lambert  Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”