Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych Tarnów 05-10.05.2014r.

Dnia 05.05.2014 r. na obiekcie sportowym Okocimskiego Klubu Sportowego w Brzesku odbyła się już X Spartakiada Integracyjna Osób Niepełnosprawnych.
Impreza została zorganizowana w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem spartakiady było Województwo Małopolskie, Powiat Brzeski oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” a także Warsztat Terapii Zajęciowej z Brzeska. Tegoroczną spartakiadę wspólnie otworzyli oraz przywitali wszystkich przybyłych gości: Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Radna Sejmiku Małopolskiego Józefa Szczurek-Żelazko, Prezes Stowarzyszenia „Ostoja” Maria Kędziora, Kierownik WTZ Brzesko Edward Pabian, Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Pasierb, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Brzyk oraz Urszula Majmurek Skarbnik Stowarzyszenia „Ostoja”. W imprezie wzięło udział 12 drużyn: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Brzeska, Woli Rzędzińskiej, Zawady Uszewskiej, dwa warsztaty z Tarnowa, z ul. Klikowskiej i ul. Ostrogskich, ŚDS z Brzeska, DPS z Brzeska, drużyna Małopolskiego Związku Osób Niepełnosprawnych, SOSW ze Złotej, Publiczne Gimnazjum nr 2 z Brzeska oraz dwa przedszkola integracyjne z Brzeska: Publiczne Przedszkole nr 10 i Publiczne Przedszkole im. Św.Faustyny.
Zawodnicy wystartowali w dziewięciu konkurencjach rozgrywanych drużynowo i indywidualnie, tj. sztafeta 4x50m , drużynowy bieg na nartach, tor przeszkód, miniturniej piłki nożnej, koszykówka na wózkach, rzut piłką lekarską, rzuty do celu, konkurs kapkowania. Przez całą spartakiadę zawodnikom towarzyszył duch rywalizacji i dobra zabawa. Imprezę zakończyło ogłoszenie wyników i uroczyste rozdanie medali, pucharów oraz nagród indywidualnych i drużynowych. Nasza drużyna WTZ Zawada Uszewska zdobyła cztery pierwsze miejsca i jedno trzecie.
W dniu 08.05.2014r. uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym w Ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.
Z grupą naszych uczestników pod opieka : Pauliny Robak – Maj, Małgorzaty Wiśniowskiej, Marii Hajduk oraz Kamila Kuras wyruszyliśmy do Zalipia gdzie o godzinie 10:00 w Domu Malarek rozpoczęły się warsztaty plastyczne. Podczas tego spotkania poznaliśmy historię oraz tradycje jedynej w Polsce „wsi pędzlem malowanej”. Następnie udaliśmy się do Dąbrowy Tarnowskiej gdzie o godzinie 12:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie synagogi. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii i przybliżyła nam wiadomości na temat religii żydowskiej.
Następnym punktem spotkania wszystkich grup był zabytkowy dwór w miejscowości Breń. Tam wtz z Dąbrowy Tarnowskiej przedstawił część artystyczną a następnie odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania.
Dnia 10 maja uczestniczyliśmy w festynie na zakończenie Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie. W imprezie wzięły udział placówki z powiatu brzeskiego oraz tarnowskiego, były to zarówno placówki integracyjne jak i specjalne. W ramach festiwalu odbyły się występy zespołów teatralnych. Nasz Warsztat wystąpił ze spektaklem „Maska” który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez widownie.
Uczestnicy mieli okazje obejrzeć pokazy taneczne oraz pokaz mody ślubnej przygotowany przez WTZ z Tarnowa. Na zakończenie festynu organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom gorący posiłek i napoje.