Dnia 12.01.2015 odbyło się na naszych Warsztatach spotkanie opłatkowe. Już do tradycji należy, że po Nowym Roku do naszej placówki zjeżdżają się goście aby wspólnie kolędować. W tym roku swoją obecnością zaszczyciła nas spora grupa rodziców, oraz przedstawiciele samorządowi i wojewódzcy: Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, w-ce Starosta Ryszard Ożóg, Radni Sejmiku Małopolskiego: Adam Kwaśniak, Józefa Szczurek Żelazko, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Stanisław Lambert wraz z zastępcą Magdaleną Twaróg, Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń Ewa Cierniak-Lambert, duszpasterz osób niepełnosprawnych w Brzesku ks. Józef Waśko, Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, sołtys Zawady Uszewskiej Jan Robak, radna Gminy Gnojnik Krystyna Jaroszek.
Pani Prezes Ewa Cierniak Lambert oficjalnie przywitała wszystkich przybyłych gości, następnie głos zabrali starosta, radni oraz kierownik warsztatów Marian Piech. Następnie wystąpiła nasza grupa teatralna, z krótką inscenizacją liryczną. Były i wzruszające wiersze i wszystkim znane kolędy. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Aby tradycji stało się zadość, był i biały opłatek którym się przełamując, życzyliśmy sobie nawzajem szczęśliwego Nowego Roku. Odbył się również uroczysty obiad- był i barszcz z uszkami i ryba i ciasto.
Spotkanie tak uroczyste, było również okazją do wspólnych rozmów.
W tak miłej atmosferze przebiegło kolejne wspólne spotkanie opłatkowe.
Dnia 29.01.2015 r. odbyły się zawody osób niepełnosprawnych w kręglach klasycznych, których gospodarzem były Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dąbrowy Tarnowskiej i Stowarzyszanie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” z Dąbrowy Tarnowskiej. Miejscem turnieju był budynek Lewiatan na ul. Piłsudskiego 3 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Do rywalizacji przystąpiło pięć placówek z Małopolski, były to: WTZ Dąbrowa Tarnowska, WTZ Dębica, WTZ Bobrowa Wola, WTZ Tarnów, WTZ Połaniec, WTZ Zawada Uszewska.
Zawody rozpoczęły się o godziny 10.00, uroczyście otwarła zawody dokonał kierownik WTZ Dąbrowa T. Ryszard Micek. Uczestnicy przystępowali do gry w ustalonej kolejności na czterech torach kręglarskich, oddając 10 serii po 2 rzuty. Uczestników charakteryzował różny stopień przygotowania. Zawody przebiegały płynnie i bezproblemowo. Uczestnicy byli podzieleni na drużyny, w rywalizacji chłopców i dziewcząt. W Klasyfikacji drużynowej otrzymaliśmy trzecie miejsce w kategorii indywidualnej chłopców, Szymon Nieć także uzyskał trzecie miejsce. Po uroczystym rozdaniu nagród i dyplomów, wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na wspólny obiad. O godzinie 13.00 oficjalnie zostały zakończone zawody.
Dnia 05.02.2015 odbyła się w naszym Warsztacie zabawa karnawałowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy i instruktorzy z zaprzyjaźnionych placówek: WTZ Proszówki, WTZ Łyszkowice, WTZ Łapanów oraz ŚDS Brzesko.
Nasze Warsztaty przygotowywały się do tej imprezy od kilku dni. Świetlica została udekorowana w balony oraz kolorowe bibuły.
Pracownia gospodarstwa domowego przygotowała wyjątkowe przekąski oraz napoje. Była i sałatka jarzynowa i bogracz Rodzice naszych uczestników upiekli ciasta, dzięki czemu nawet największy łasuch był usatysfakcjonowany.
Zabawa zaczęła się ok. godz 10-tej i trwała az do 15-tej. Tańcom nie było końca. Największe hity muzyki dyskotekowej mobilizowały każdego do zabawy. Zabawa karnawałowa to nie tylko czas na tańce ale również możliwość zawarcia nowych przyjaźni, rozmowy i wymiany doświadczeń zarówno dla uczestników jak i terapeutów. Mamy nadzieję że zabawy w tak wybornym gronie staną się dla nas tradycją i już w niedługim czasie znowu się spotkamy.
10.02.2015r. grupa naszych uczestników brała udział w zabawie karnawałowej organizowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej im, Jana Pawła II w Tarnowie. Impreza miała miejsce w restauracji Kasyno w Mościcach.
Spotkanie zgromadziło 350 osób z niepełnosprawnością z 11 ośrodków z trzech województw: małopolskiego podkarpackiego i świętokrzyskiego. Wszyscy uczestnicy doskonale bawili się na parkiecie w rytm ulubionej muzyki.. Organizatorzy zapewnili również gościom szereg zabaw i konkursów nagradzanych płytami z muzyką klasyczną oraz drobnymi gadżetami. Nie obyło się również bez ciast, pączków oraz gorącego dania. Taniec, śpiew i dobra zabawa towarzyszyły wszystkim przez kilka godzin. Zmęczeni ale z uśmiechem na ustach wróciliśmy do domów w godzinach popołudniowych..
Taneczne szaleństwo okazało się najlepszym sposobem na integrację społeczną.
Dnia 12.02.2015r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zabawie karnawałowej w zaprzyjaźnionych Warsztatach w Łyszkowicach. Oprócz nas, na zabawę zaproszeni byli również uczestnicy Warsztatów w Proszówkach. Uczestnicy podczas spotkania mieli czas do rozmów oraz wspólnej zabawy. Było dużo śmiechu i radości. Była również atrakcja wieczoru, pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu zawodowej pary tancerzy.
Dnia 07.03.2015 r. odbyła się 60/XVI Zimowa Spartakiada o „Memoriał Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia” w miejscowości Ptaszkowa w której już dziesiąty raz uczestniczył nasz warsztat z Zawady Uszewskiej. W Spartakiadzie brały udział Warsztaty z 19 placówek w tym i nasz WTZ Zawada Uszewska w składzie: Anna Klimek, Joanna Kulas, Renata Sosnowska, Alicja Piech, Szymon Nieć, Paweł Gołąb, Daniel Wągroda, Janusz Widlak, Jacek Niemiec. Po przybyciu na miejsce do Ośrodka Sportów Zimowych W Ptaszkowej nastąpiło przywitanie przybyłych zawodników z poszczególnych Warsztatów i zaproszonych gości z Powiatu Nowosądeckiego. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonała wójt Gminy Grybów Piotr Krok. Spartakiada rozpoczęła się zgodnie z harmonogramem o godz. 10.00 na stadionie sportowym w Ptaszkowej. Nadszedł czas rywalizacji, w konkurencjach indywidualnych dziewcząt w strzale do bramki uzyskała trzecie miejsce Alicja Piech. W konkurencji drużynowej w rzucie piłkami na czas zdobyliśmy drugie miejsce. Po przeprowadzonych konkurencjach i ostrej rywalizacji nastąpiło ogłoszenie wyników, a następnie uroczyste wręczenie nagród i medali.
Rozgrywką towarzyszył jak zwykle duch zdrowej rywalizacji, wszyscy byli zadowoleni z osiągniętych przez siebie wyników.
IV OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY WSPINACZKOWE TARNÓW. W dniu 14.04.2015 r. na Hali Wspinaczkowej w Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Mickiewicza 8 w Tarnowie odbył się IV Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością. Pomysłodawcami tych zawodów byli Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji, Państwowa Szkoła Zawodowa W Tarnowie, Akademicki Związek Sportowy PWSZ w Tarnowie. Do zawodów zgłosiło się siedemnaście drużyn. Patronatem honorowym całej imprezy byli Roman Ciepiela Prezydent Miasta Tarnowa, Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki – dr Józef Węglarz. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10.00. Wszystkich przybyłych gości powitał kierownik wtz Tomasz Wardzała oraz sędzia główny Marta Bibro. Po zaciętej rywalizacji pod okiem sędziów w zawodach wspinaczkowych uzyskali nasi zawodnicy wysokie miejsca na podium w kwalifikacji seniorów do wieku 37 lata i powyżej 37 lat II miejsca na podium w zawodach uzyskali Paweł Gołąb i Janusz Widlak. Po zakończonych zawodach każda z uczestniczących drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.
X Międzywarsztatowy Konkurs piosenki Łapanów. 12 maja 2015r. nasz warsztat po raz kolejny uczestniczył w Konkursie Piosenki w Łapanowie. W konkursie tym udział wzięli : WTZ Proszówki, WTZ Tymbark, SDS Zagórzany, WTZ Nowy Sącz, DPS Szczyrzyc oraz WTZ Łapanów. Artyści swoje muzyczne umiejętności prezentowali na scenie sali widowiskowej Domu Kultury w Łapanowie. Niepełnosprawnych wraz z opiekunami powitał prezes KSPN „Otwarte Serca” ks. Tadeusz Jarzębak oraz kierownik warsztatu Jolanta Drożdż. Poszczególne placówki podczas konkursu mogły zaprezentować się w dwóch piosenkach. Uczestnicy naszego warsztatu zaprezentowali się w utworze ” Za miłość mą” – Przemysław Kowalczyk, wraz z grupą tancerzy. W składzie jury byli przedstawiciele opiekunów z każdej placówki. Pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz statuetki zdobywcom miejsc wręczyła pani kierownik Jolanta Drozdż.
XVI TYDZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH KRAKÓW. Dnia 29.05.2015r. uczestnicy naszego WTZ wystąpili na krakowskim rynku podczas Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Zaprezentowaliśmy przedstawienie pt; „Życie”. Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych dają możliwość nie tylko wystąpienia na scenie, ale także zaprezentowania i wystawienia na sprzedaż tego, co zostało wyczarowane przez uczestników w pracowniach warsztatowych. Stoisko z naszymi pracami cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Dnia 23.06.2015r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w I Międzypowiatowym Konkursie Pięknego Czytania pod hasłem „Niezwykła moc zwykłego czytania”, który odbył się pod patronatem Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego. Do konkursu przystąpiło 22 uczestników z 6 placówek . Celem konkursu było rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz twórcza interpretacja czytanego tekstu. Licznie zgromadzona publiczność bardzo ciepło przyjęła prezentację wszystkich uczestników konkursu. Jury konkursu pod przewodnictwem Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej Pani Ewy Drzazga przyznało : I miejsce ex aequo dla Janusza Widlaka z WTZ Zawada Uszewska, Grzegorza Mazura z WTZ Dąbrowa T. i Haliny Broniszewskiej z WTZ przy SOSW Tarnów. II miejsce ex aequo dla : Lilli Sendor z WTZ Zawada Uszewska, Anity Gadeckiej WTZ przy SOSW Tarnów i Beacie Drożdż z WTZ Dąbrowa T. III miejsce ex aequo dla : Ewy Nytko z SDS Lisia Góra, Grzegorza Wróblewskiego z WTZ Dąbrowa Tarnowska i Agnieszce Żylskiej z WTZ przy SOSW Tarnów. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i nagrody książkowe.
Dnia 23.08.2015 r. tj w niedzielę o godz 20:00 wyjechaliśmy na pięciodniowa wycieczkę nad morze do małej miejscowości wypoczynkowej Łazy. W wycieczce brało udział 30 uczestników, 13 rodziców (opiekunów) oraz 9 instruktorów.
Do Łazów dojechaliśmy ok.godz 9:00 w poniedziałek. Zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku wczasowym FALA 1. Pogoda była zmienna. Większość czasu spędzaliśmy na plaży spacerując oraz opalając się. Łazy to najmniejsze sołectwo gminy Mielno. Liczba mieszkańców 86. Charakterystyczna dla tej nadmorskiej miejscowości jest długa piaszczysta plaża. Z miejscowością sąsiadują również dwa jeziora. Ośrodek w którym byliśmy zakwaterowani mieścił się ok. 300m od plaży. Pokoje były bardzo komfortowe, wyposażone w telewizor, lodówkę oraz każdy pokój miał swoją łazienkę. Właściciele ośrodka zadbali żeby nie brakowało nam atrakcji. Zorganizowali wspólne biesiadowanie przy muzyce na żywo, oraz pieczenie prosiaka na ognisku. Były tańce i śpiewy.
W Sobotę dnia 19.09.2015 odbyła się Jesienna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Stróżach. Tym razem odbyła się na Obiektach Hipoterapii, organizatorami rozgrywek sportowych byli Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Stróżach, kierownik, pracownicy i wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stróżach. Wśród zaproszonych gości do rywalizacji w zawodach byli zaproszone drużyny z osiemnastu placówek.
Organizatorzy spotkania zadbali o to by każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności. Jak co roku tak i tym razem emocji nie brakowało. W konkurencjach wpisane zostało: rzut ringiem, podbijanie piłką siatkową, kapkowanie piłką, rzut piłką lekarską, sztafeta 4×50, także tor przeszkód, przeciąganie liny. W konkurencjach nasi uczestnicy zdobyli wysokie miejsca na podium, w konkurencji drużynowej, sztafecie uzyskaliśmy II miejsce. Kolejną konkurencją tym razem indywidualną w której uzyskaliśmy II miejsce był rzut piłką lekarska przez Janusza Widlaka. W ostatniej konkurencji w podbijaniu piłka III miejsce z Joanna Kulas. Podczas rozgrywanych zawodów uczestnicy z wielkim zaangażowaniem walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na wręczenie pucharów i dyplomów. Oficjalnego wręczenia nagród dokonał senator Stanisław Kogut.
Nasz Warsztat zaprezentował się na scenie Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku podczas czwartej edycji Przeglądu Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych, organizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzesku i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Nadzieja”. Uczestnicy spotkania wywodzący się z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy, zaprezentowali bardzo zróżnicowane formy teatralne. Przedstawiono adaptacje klasycznych tekstów i bajek, teatr cieni oraz pantomimę. Pierwsze miejsce przyznano grupie teatralnej z Domu Pomocy Społecznej w Muchówce. Nagrodę za drugie miejsce odebrali uczestnicy ŚDS Bochnia za spektakl pt. „Plotka”. Trzecie miejsce przypadło w udziale gospodarzom Przeglądu czyli ŚDS Brzesko, którego podopieczni z zespołu „Tacy sami” zaprezentowali teatr cieni. Wyróżnienie otrzymali uczestnicy WTZ MADA z Nowego Sącza. Nagrodę specjalną otrzymała Patrycja, uczennica Szkoły Specjalnej w Złotej za piękny śpiew.
Przegląd nad którym patronat objęli marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, starosta brzeski Andrzej Potępa i radio RDN Małopolska był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Brzesku w ramach współpracy z organizacjami samorządowymi.
Dnia 20.10.2015 r. odbyły się Zawody Strzeleckie organizowane przez WTZ Proszówki działające przy stowarzyszeniu „Amicis Hominis” Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów a także Dyrekcję I liceum ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, Starostwa Powiatowego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.
Zawody odbyły się o godz. 9.45 w piwnicach budynku Strzelnicy Sportowej I LO w Bochni. Po oficjalnym otwarciu przez Kierownika WTZ Edwarda Firka, przystąpiono do strzeleckiej rywalizacji z uczestnikami zaproszonych jednostek: WTZ Łyszkowice, WTZ Stróże, WTZ Łapanów, WTZ Proszówki i WTZ Zawada Uszewska, WTZ Kraków i SOSW w Bochni. Naszą drużynę reprezentowali: Szymon Nieć, Paweł Gołąb, Jacek Niemiec, Dominik Skwarło, Janusz Widlak. Wszyscy zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z odległości 10 m z dziesięcioma strzałami do wykonania. W kwalifikacji indywidualnej nasi uczestnicy zdobyli wysokie miejsca na podium ex aequo Szymon Nieć i Paweł Gołąb zajęli I miejsca. W kwalifikacji drużynowej nasza drużyna uzyskała II miejsce.
Po zakończonych zmaganiach wszyscy zaproszeni goście mogli się posilić i wziąć udział wspólnej zabawie.Wszystkie przybyłe drużyny otrzymały nagrody, a zawodnicy otrzymali upominki.
Dnia 24.11.2015 odbyła się w naszym Warsztacie Zabawa Andrzejkowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy i instruktorzy z zaprzyjaźnionych placówek: WTZ Proszówki, WTZ Łyszkowice, WTZ Łapanów oraz ŚDS Brzesko.
Nasze Warsztaty przygotowywały się do tej imprezy od kilku dni.
Pracownia gospodarstwa domowego przygotowała wyjątkowe przekąski oraz napoje. Była i sałatka jarzynowa i bigos. Rodzice naszych uczestników upiekli ciasta, dzięki czemu nawet największy łasuch był usatysfakcjonowany.
Zabawa zaczęła się ok. godz 10-tej i trwała az do 15-tej. Tańcom nie było końca. Największe hity muzyki dyskotekowej mobilizowały każdego do zabawy. Zabawa Andrzejkowa, to nie tylko czas na tańce, ale również możliwość zawarcia nowych przyjaźni, rozmowy i wymiany doświadczeń zarówno dla uczestników jak i terapeutów. Mamy nadzieję że zabawy w tak wybornym gronie, staną się dla nas tradycją i już w niedługim czasie znowu się spotkamy.
Dnia 26.11.2015 roku uczestniczyliśmy w zorganizowanej przez WTZ Łyszkowice zabawie andrzejkowej. W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy z warsztatu by na 14 przyjechać na miejsce. Po uroczystym rozpoczęciu, powitaniu gości zaproszono wszystkich do wspólnej zabawy. Bawiliśmy się przy muzyce puszczanej przez didżeja. Kuchnia przygotowała smaczne jedzenie i napoje. W trakcie zabawy zaproszeni goście mieli możliwość uczestniczenia w zorganizowanych przez instruktorów zabawach oczywiście nie obyło się bez wróżb, które sprawiły wiele radości uczestnikom. Po kilku godzinach wspólnej zabawy pożegnaliśmy się z organizatorami i spokojnie wróciliśmy busem warsztatowym do domów w późnych godzinach wieczornych.