ROK 2013

W dniach 10.01.13r. oraz 17.01.13r. w naszym Warsztacie odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzesku, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Proszówkach, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krakowie oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łyszkowicach. Impreza rozpoczęła o godzinie 10:00 w siedzibie naszej placówki. Na początku spotkania przybyli goście zostali serdecznie przywitani przez kierownika Warsztatu Mariana Piecha, instruktorów oraz naszych uczestników. Następnie w pięknie ustrojonej sali tanecznej, ubogaconej efektem dyskotekowym oraz dobrą muzyką rozpoczęła się wspólna zabawa. W programie imprezy znalazły się także liczne zabawy oraz przepyszny poczęstunek. Przy znanych rytmach dyskotekowych wszyscy bawili się wspaniale. Zapewne dni te na długo pozostaną w pamięci uczestników.


Dnia 30.04.2013 r. w Łapanowie, uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział VIII Międzywarsztatowym Konkursie Piosenki.
Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały następujące WTZ-y: Proszówki, Siołkowa, Stróże, Tymbark, Nowy Sącz a także ŚDS Szczyrzyc, no i Łapanów. Nasz zespół ” Zawadiaki” przygotował wraz z instruktorem dwie piosenki: zespołu Baciary ” Żyje się raz” oraz piosenka Libera „Winny”. Konkurs z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie. Niepełnosprawni pewnie czują się na scenie, sięgają po coraz bardziej zróżnicowany repertuar, co wskazuje na rozwój wrażliwości artystycznej, który jest jednym z celów tego konkursu. Potrafią przy tym świetnie się bawić, zawierać nowe przyjaźnie i pogłębiać te, które już istnieją. Dyplomy, puchary i nagrody zostały wręczone przez kierownika WTZ Łapanów mgr Jolante Drożdż i prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” ks. Tadeusza Jarzębaka. Po rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy Konkursu mogli skosztować pysznego gulaszu a także słodkości, które przygotowali gospodarze. Uwieńczeniem zmagań konkursowych była zabawa przy piosenkach laureatów konkursu.


15 czerwca 2013 roku po raz kolejny wzięliśmy udział w Letniej Spartakiadzie w Stróżach. Organizatorami imprezy byli:
– Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach
– Warsztaty Terapii Zajęciowej w Stróżach
– Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
– Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W prowadzeniu imprezy jak co roku pomagali wolontariusze – uczniowie ZSZ w Stróżach.
Spartakiada rozpoczęła się o godzinie 11 00 mszą świętą, następnie wszyscy udali się na stadion sportowy KS Kolejarz, gdzie odbyły się konkurencje sportowe. Zebranych gości przywitał senator – P. Kogut. Wśród zaproszonych gości był między innymi ambasador Kuwejtu, który podczas trwania imprezy przekazał sporą sumę pieniężna na leczenie osób chorych na stwardnienie rozsiane.
W spartakiadzie wzięły udział osoby niepełnosprawne między innymi z : WTZ Nowy Sącz, WTZ Stróże, WTZ Proszówki, WTZ Siołkowa, WTZ Łapanów, WTZ Kraków, WTZ Dominikowie, WTZ Lipinki, ŚDS Nowy Sącz, itp.
Rozgrywano następujące konkurencje: – podbijanie piłką siatkową – dziewczyny, – strzał na bramkę z wykorzystaniem kija do unihokeja – chłopaki, – kapkowanie piłką nożna – chłopaki, – grzybolanie – dziewczyny, – przeciąganie liny – konkurs drużynowy, – tor z przeszkodami – konkurs drużynowy
– zawody mini strong man – chłopaki. Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. 3 miejsce w konkurencji podbijanie piłką siatkową wywalczyła nasza uczestniczka Joanna Kulas. Wszyscy biorący udział w Spartakiadzie otrzymali po zakończeniu konkurencji ciepły posiłek oraz napoje. Na koniec rozdano dyplomy i nagrody rzeczowe dla zwycięzców poszczególnych konkurencji oraz dla poszczególnych grup. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domów.


W dniu 21.06.2013 r. odbyła się XI Integracyjna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Gnojniku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej. W Spartakiadzie wzięły udział Osoby Niepełnosprawne z WTZ Proszówki, WTZ Stróże, ŚDS Brzesko, WTZ Siołkowa, WTZ Zawada Uszewska, DPS Brzesko, WTZ Dąbrowa Tarnowska. Zawody sportowe ze względu na sprzyjające warunki pogodowe odbyły się na stadionie sportowym LKS Pagen w Gnojniku. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń Ewa Cierniak-Lambert, Dyrektor PCPR w Brzesku Stanisław Lambert, v-ce Dyrektor Magdalena Twaróg, Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, Dyrektor Gimnazjum w Gnojniku Mirosław Mietła.
Gości zaproszonych przywitała Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń Ewa Cierniak-Lambert oraz Kierownik WTZ Marian Piech. Wszyscy biorący udział w spartakiadzie otrzymali napoje oraz gorący posiłek po zakończeniu części sportowej. Spartakiada rozpoczęła się o godzinie 10.00, a zakończyła o 14.00. Rozgrywano następujące konkurencje: Konkurencje indywidualne:
-Rzut piłką lekarską – chłopcy
-Rzut woreczkiem do kosza – dziewczęta
-Bieg z paletką na czas – mieszane
Konkurencje drużynowe:
– Bieg w sztafecie – mieszane
-Piłki do celu -chustą animacyjną
Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na podliczenie punktacji w poszczególnych konkurencjach. Trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji nagrodzono nagrodami rzeczowymi i pucharami. Wręczono także dyplomy poszczególnym grupom przybyłym na Spartakiadę za udział w zawodach. Wszyscy uczestnicy bez względu na sprawność czy wiek aktywnie włączali się w gry i zabawy sportowe, to stwarza możliwości odnalezienia siebie w różnych rolach, wzmacnia więzi, oraz wytwarza poczucie przynależności do drużyny. Cieszymy się z sukcesów osiągniętych przez wszystkich uczestników spartakiady.


Dnia 23.06.2013r nasza grupa teatralna „Zawadiaki” uczestniczyła w ogólno krajowym Festiwalu w Podolanach organizowanym przez Fundację Osób Niepełnosprawnych i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Podolanach. W imprezie wzięli udział podopieczni WTZ, Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Leczniczo- Wychowawczych z całego kraju. Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą Św. na błoniach obok Ośrodka Rehabilitacyjnego w Podolanach, a po uroczystości rozpoczęły się eliminacje konkursowe, obrady jury i występy laureatów. W tym roku nasza grupa teatralna wystąpiła za spektaklem pt. „Maska”. Spektakl nawiązuje do motywów afrykańskich, to połączenie tańca, muzyki oraz elementów teatru. Kilku miesięczna praca naszych uczestników została doceniona, zajęliśmy pierwsze miejsce z spośród dwudziestu zespołów. W programie festiwalu znajdowało się wiele atrakcji i konkursów, min. wesołe miasteczko, pokazy strażackie, policyjne, motoryzacyjne, i wiele innych. Na zakończenie imprezy wystąpiła gwiazda wieczoru – Paweł Orkisz. Patronat imprezy objęli w tym roku: Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak Kamysz, Starosta Wielicki Jacek Juszkiewicz, Europoseł – Róża Thun, oraz ks. Stanisław Kardynał Dziwisz.


W dniach 26-28.06.2013 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego zorganizowana przez WTZ Zawada Uszewska. W wycieczce tej uczestniczyło w sumie 56 osób.
Dzień I – 26.06.2013 r.
Po zebraniu wszystkich uczestników wraz z rodzicami ruszyliśmy do Zakopanego. Po przyjeździe na miejsce pierwszym naszym celem było odwiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem. Zostało ono przez nas zwiedzone wewnątrz jak i na zewnątrz. Następnie udaliśmy się do ośrodka w którym mieliśmy mieszkać. Każdy z uczestników wycieczki rozpakował swoje walizki w swoim pokoju i udał się na obiad. Po obiedzie kolejny naszym turystycznym celem miała być skocznia narciarska Wielka Krokiew i wyjazd na nią wraz ze zwiedzaniem. Niestety pogoda pokrzyżowała nam plany i udaliśmy się na Krupówki gdzie spacerowaliśmy, oglądaliśmy wystawy sklepowe z regionalnymi produktami i próbowaliśmy regionalnych przysmaków. Po powrocie do ośrodka każdy miał chwile na odpoczynek po czym rozpoczęła się kolacja. Po kolacji na przygotowanej sali odbyła się dyskoteka. Po jej zakończeniu nastąpił czas na kąpiel a od 22 cisza nocna.
Dzień II – 27.06. 2013 r.
Dzień drugi również przywitał nas niezbyt udaną pogodą. Przez to zaplanowany rozkład musiał ulec pewnym zmianom i korektom. Po śniadaniu wycieczka udała się do zabytkowego drewnianego kościółka na Jaszczurówce. Po krótkim zwiedzaniu udano się na skocznie narciarską Wielką Krokiew gdzie większość uczestników wycieczki wyjechała wyciągiem na samą górę skoczni. Pozostali zwiedzali skocznie w dolnych fragmentach. Po skoczni uczestniczyliśmy w zwiedzaniu muzeum Przyrody tatrzańskiej. Po powrocie do miejsca naszego zamieszkania każdy miał chwile na odpoczynek. Po niedługim czasie przyszedł czas na obiad. Po nim udaliśmy się na Krupówki gdzie każdy miał czas na dalsze zwiedzanie, odwiedzanie małych sklepików, podziwianie kultury zakopiańskiej i spacerowanie. Wieczorem na ośrodku czekała na nas kolacja po której odbyła się dyskoteka dla wszystkich uczestników wycieczki. Około 21 nastąpił czas na kąpiel a o 22 cisza nocna.
Dzień III 28.06. 2013 r.
W ostatni dzień wycieczki od rana nastąpiło pakowanie wszystkich rzeczy. Po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanym gdzie poznawaliśmy historię , kulturę i przyrodę regionu. Po muzeum wyruszyliśmy na Gubałówkę gdzie wyjechaliśmy kolejką torową. Po zwiedzeniu tych miejsc powróciliśmy do miejsca pobytu gdzie zjedliśmy obiad i pożegnaliśmy się z właścicielami. Wyruszyliśmy autokarem na baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej na których spędziliśmy 2,5 godziny. Ostatnim miejscem wycieczki była restauracja „Rysy” gdzie zjedliśmy smaczny obiad. Następnie wycieczka udała się w drogę powrotną.


12 września 2013 r. nasz Warsztat zaprezentował się na scenie Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku podczas drugiej edycji Przeglądu Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych, organizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzesku i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Nadzieja”.
Uczestnicy spotkania wywodzący się z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy zaprezentowali bardzo zróżnicowane formy teatralne. Przedstawiono adaptacje klasycznych tekstów i bajek, teatr cieni oraz pantomimę. Pierwsze miejsce przyznano grupie teatralnej „Z drugiej ręki” z WTZ w Charbutowicach za spektakl „Kaszalot” wg Marty Guśniowskiej. Nagrodę za drugie miejsce odebrali uczestnicy WTZ w Żegocinie z grupy „Energia” za przedstawienie „Miłość”. Miejsce trzecie przyznano naszej grupie teatralnej „Zawadiaki” za przedstawienie pt. „Maska”. Wyróżniono również ŚDS Brzesko, którego podopieczni z zespołu „Tacy sami” zaprezentowali montaż „W poszukiwaniu sensu życia”. Przegląd nad którym patronat objęli marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, starosta brzeski Andrzej Potępa i radio RDN Małopolska był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Brzesku w ramach współpracy z organizacjami samorządowymi.


Już od wielu lat w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, odbywają się Krakowskie Spotkania Artystyczne. To czas na zaprezentowanie umiejętności plastycznych, scenicznych, wokalnych i tanecznych wielu osób niepełnosprawnych z terenu województwa małopolskiego, jak i zagranicznych gości.
W tegorocznym spotkaniu nasza grupa teatralna „Zawadiaki” wystąpiła z przedstawieniem pt. „Maska”. W kategorii występ sceniczny otrzymaliśmy wyróżnienie. Uczestniczyliśmy również w konkursie tanecznym. W tym roku tańcami konkursowymi był walc angielski oraz rock&roll. Nasz warsztat reprezentowali Maria Papież, Alicja Piech, Jacek Niemiec oraz Krzysztof Rachwalski. Nasi tancerze w obu tańcach uplasowali się w gronie pierwszych miejsc, przy czym za walc angielski zajęli złote miejsce. Na uwagę zasługuje również fakt iż w konkursie malarskim została wyróżniona praca Renaty Sosnowskiej „Ulotne chwile”. Jesteśmy dumni z tego, że pomimo dużej liczby występujących zespołów z całej Małopolski, my znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych. To, że zostaliśmy zauważeni i docenieni budzi w nas jeszcze większy zapał do dalszej pracy.


W Sobotę dnia 28.09.2013 odbyła się Jesienna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Stróżach. Tym razem odbyła się na obiektach hipoterapii w Stróżach, organizatorami rozgrywek sportowych byli Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Stróżach, kierownik, pracownicy i wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stróżach. Wśród zaproszonych gości do rywalizacji w zawodach byli zaproszone drużyny z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krakowa, Bochni, Zawady Uszewskiej, Lipnicy Wielkiej, Siołkowej , Stróż, Łapanowa, Lipinek, Biecza, Gorlice, „mada” Nowy Sącz., Tarnowa.
Organizatorzy spotkania zadbali o to by każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności. Jak co roku tak i tym razem emocji nie brakowało. W konkurencjach indywidualnych wpisane zostało: rzut piłką do rugby , strzał z krykieta do celu, skoki w dal oraz rzut do celu, przeciąganie liny, tor przeszkód. W indywidualnych konkurencjach nasi uczestnicy zdobyli IV miejsce w torze przeszkód, A także IV miejsce w konkurencji rzut piłką do rugby. Podczas rozgrywanych konkurencji uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i chęcią walczyli o jak najlepsze wyniki. W tych zmaganiach pomagała aplauzem publiczność zebrana na trybunach. Po zakończonych zmaganiach sportowych przyszedł czas na wręczenie pucharów i medali. Oficjalnego wręczenia nagród dokonał senator Stanisław Kogut.


Dnia 6 grudnia 2013r odbyła się wycieczka do Tyńca. Wzięło w niej udział 61 uczestników warsztatu i opiekunów, w tym kilkoro rodziców. Ze względu na dużą liczbę uczestników wycieczka odbywała się autokarem oraz warsztatowym busem. Trasa i godziny odjazdu uczestników odbywały się wg ustalonego wcześniej planu.
Wycieczkę zorganizowały: A.Szot i M. Wiśniowska. Celem wycieczki było zapoznanie się z historią i zwiedzanie najstarszego w Polsce klasztoru benedyktyńskiego z czasów średniowiecza.
Opactwo tynieckie położone jest nad samym brzegiem Wisły, z dala od miejskiego zgiełku i hałasu. Po krużgankach klasztoru benedyktynów oprowadziła nas pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o historii i tradycji Opactwa. W klasztorze zwiedziliśmy także Muzeum, odwiedziliśmy przyklasztorną księgarnię i sklepik z produktami benedyktyńskimi ,gdzie można było zakupić pamiątki. Następnie udaliśmy się na obiad, smakując dań kuchni klasztornej.
Z Tyńca udaliśmy się do Krakowa do Cinema City Zakopianka. Tam obejrzeliśmy film przygodowy pt. „Gdzie jest gwiazdka”. To adaptacja norweskiej baśni bożonarodzeniowej.
Wycieczka pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, silnego wiatru – była wspaniałym prezentem mikołajowym i dała wiele radości i zadowolenia naszym podopiecznym.